Dwaji studenci geografii,Janek i Adam, od kilku tygodni samotnie podróżują po Afryce zbierając materiał do prac magisterskich. W ostatnim czsie do rodziców jednego z nich dotarła kartka z Nairobi a do rodziców drugiego z Dakaru.

Oblicz różnicę czasu strefowego miedzy tymi miastami.

Podaj w jakim kierunku udał się każdy z podrózików w dalszą część podróży , jeśli wiadomo że Janek 21 marca dotarł do Johanesburga a Adam do Chartum.

Podaj nazwę strefy oświetlenia Ziemi na , której obszrze przebywał każdy z podróżników 21 marca.

Podaj długośc trwania dnia w miejscowościach do których dotarli.

W miejscowościach w których przebywali dzień trwał........... godzin.

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-13T18:27:48+01:00
Czas strefowy w Nairobi +3h
czas strefowy w Dakarze 0h

Różnica czasu według stref czasowych między Dakarem, a Nairobi wynosi 3 godziny.

Jeżeli Janek był w Dakarze i podróżował do Johannesburga to kierował się na południowy-wschód, natomiast jeśli był w Nairobi i podróżował do Johannesburga to kierował się na południowy zachód.
Jeżeli Adam był w Dakarze i podróżował do Chartum to kierował się na wschód, natomiast jeśli był w Nairobi i podróżował do Chartum to kierował się na północny-zachód.

Janek - Johannesburg (26° 08' S) - strefa oświetlenia: strefa umiarkowana (strefy umiarkowane są położone między zwrotnikami i kołami podbiegunowymi).
Adam - Chartum (15° 34' N) - strefa oświetlenia: strefa międzyzwrotnikowa (strefa międzyzwrotnikowa rozciąga się pomiędzy zwrotnikami Raka i Koziorożca).

21 marca długości dnia i nocy są jednakowe i Johannesburgu i Chartum. Dzień ten wyznacza początek astronomicznej wiosny na półkuli północnej i jesieni na półkuli południowej. Dzień 21 marca nazwano dniem tzw. równonocy.

W miejscowościach w których przebywali 21 marca dzień trwał 12 godzin.

16 4 16
Janek wysłał pocztówke z Nairobi