Wyobraź sobie, ze jestes dziennikarzem przygotuj tekst relacji z pożaru we wsi do dziennika telewizyjnego w tym celu:
a) odszukaj fragmenty, z których mozesz zaczerpnąc informacje na temat pozaru,
b) na ich podstawie opracuj tekst, nadajac mu styl informacji telewizyjnej.
c) wskaz te fragmenty utworu bolesława prusa, do których sie nie odwoływałes, przygotowujac tekst relacji. Wyjaśnij dlaczego je pominąłeś
zadanei z podrecznika miedzy nami dla klasy 2 gimnzajum stgrona 79 zadanie 1

1
Około godziny 5.40 wybuchł pożar w okolicznej stodole we wsi Małej. Spłonęła stodoła z niedawno skoszonym sianem, niedaleko domu gospodarza. Na początku widać było tylko ciemny dym, dobywający się zza drzew ale po jakichś 15-stu minutach mieszkańcy domu ujrzeli płomienie i jak najszybciej zawiadomili straż. Strażacy borykali się z ogniem do godz. 6.30. Pobliska jednostka pożarna informuje, że niedaleko miejsca pożaru znaleziono zapalniczkę. Wszystko wskazuje na to, iż było to podpalenie.

Odpowiedzi

2009-11-13T18:19:19+01:00
Jestem młodsza troche i nie wyjaśnie ci dlaczego coś tam pominęłam, ale moge ci pomóc z resztą zadania ;))

b) W dniu 13.09 br. we wsi Przybówka (możesz dać inną nazwę wsi, ja tylko podałam przykładową wieś) w gminie Wojaszówka i powiecie krośnieńskim wybuch nad ranem pożar zabytkowej remizy strażackiej.
Około godziny 4 nad ranem jeden z mieszkańców domu sąsiadującego z remizą zpostrzegł ogień. Wybiegając z domu w stronę remizy zdążył powiadomić miejscowych strażaków - ochotników. Gdy już wszyscy zebrali się pod remizą, strażacy usiłowali wejść do środka i uratować ich 'ukochane' miejsce. O dziwo nie przyniosło im to trudu - drzwi remizy były otwarte. Po wejściu do starego budynku znaleźli dwóch młodych mężczyzn leżących pod samochodami. Okazało się że nie żyją. Sprowadzono policję i pogotowie.
Przyczyny pożaru są jak dotąd nieznane. Sprawę bada prokuratura. Po przeprowadzeniu sekcji zwłok, okazało się, iż mężczyźni znajdujący sie w remizie byli pod wpływem alkoholu i nie długo przed zgonem palili papierosy. Bodajże pożar powstał w wyniku zapalenia się drewnianych sprzętów od niedopałka papierosa, lecz dalej nie wiadomo czy akurat tak było. Więcej informacji na ten temat znajdą państwo na naszej stronie internetowej.
9 1 9