Odpowiedzi

2009-11-13T18:25:45+01:00
Wbrew temu co na ten temat mogliby sądzić inni uważam, że lektura pt"Krzyżacy" nie powinna znajdować się w kanonie lektur szkolnych.
Jako przykładem posłużę się trudnością czytania tej książki.Nawet dla młodzieży na poziomie gimnazjum to jest bardzo trudna lektura.Jest długa,zawiera dwa tomy,a poza tym jest w niej mnóstwo słów, które trudno przeczytać.
Uczniowie już nie chcą czytać takich książek.Wolą te, które są napisane przez nowszych autorów.Te,które zainteresują nawet taką osobę, która nie pasjonuje się czytaniem.Lektury szkolne powinny zawierać przygody z życia codziennego, trochę fantazji i mnóstwo humoru.
Przytoczmy jeszcze jeden argument.W szkołach powinno być omawiane więcej książek, ale zawierających dużo mniej treści jak w przypadku "Krzyżaków", które nie są zbyt chętnie czytane przez młodzież.
Sądzę,że przytoczone przykłady wystarczą, aby przekonać o słuszności mojego stwierdzenia.Mam nadzieję, że pomogłam :) !
186 4 186
Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-13T18:42:14+01:00
Jeżeli wystarczy Ci 4 argumenty to proszę. Praca rozpoczyna się hipotezą i kończy stwierdzeniem, żeby jednak pozostałą lekturą.
praca w 100% mojego autorstwa


Nie mam konkretnego zdania na temat "czy lektura "Krzyżacy" nadal powinna znajdować się na liście lektur. Postaram się rozwiać me wątpliwości poniższymi argumentami.

pierwszym moim argumentem jest fakt, że "Krzyżacy" są długą i dla wielu uczniów nudną lekturą. Czytając długie opisy przyrody, strojów, rozważań bohaterów uczniowie nudzą się książką i zniechęcają do dalszego czytania.

kolejnym moim argumentem jest zawarta w treści książki obyczajowość Polaków żyjących w XV wieku. Opowiada o panujących wówczas obyczajach, zachowaniach, sposobie życia. Dzięki niej dowiadujemy się jak wyglądało wnętrze staropolskiego domu, co ludzie jedli i jak zdobywali owo pożywienie. Wiemy jak spędzali wolny czas, na jakich instrumentach grali. Poznajemy staropolską gwarę. To cenne informacje dla ludzi teraźniejszych.

Zawarte w książce wydarzenia historyczne to kolejny z moich argumentów. Wojna polsko-krzyżacka pod Grunwaldem czy choćby powstanie na Żmudzi w powieści jest zobrazowane, opisane tak, byśmy mogli wyobrazić sobie, że rónież w tym uczestniczymy.

następnym moim argumentem jest znaczenie genezy utworu. Powieść "Krzyżacy" powstała w XIX w. w czasach, gdy Otto von Bismarck zabraniał wszystkiego co Polskie, tępił to. W kraju odbywała się germanizacja naszych rodaków. Sienkiewicz postanowił ukazać w powieści politykę kraju prowadzoną w owym czasie na przykładzie Krzyżaków, gdyż polityka ich i Prusaków nie wiele się różniła. Autor chciał również wspomóc rodaków, pokazać im, że mimo panującej tyrani Polska nadal żyje i jest wierna swoim ideałom i wierzeniom.

Podsumowując swoje argumenty stwierdzam, że mimo iż książka nudzi uczniów swą formą i treścią ma ogromne znaczenia dla polskiej kultury i nadal powinna znajdować się w kanonie lektur szkolnych.mam nadzieję że pomogłam
18 3 18