Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-13T18:22:15+01:00
Wywodzi się z tradycji obrzędów religijnych, zwłaszcza związanych z obchodami ku czci Dionizosa. Teatry budowano na wzgórzach, wykorzystując ukształtowanie terenu, aby wszyscy widzowie dobrze słyszeli i widzieli, co dzieje się na scenie. (siedzenia były ustawione tak jak w dzisiejszych kinach czy teatrach, czyli każdy rząd co raz wyżej). W dole znajdował się plac zwany orchestrą, gdzie grali aktorzy.W teatrze greckim przedstawiano tragedie lub komedie. W przedstawieniach uczestniczyli tylko mężczyźni, grali również role damskie. Zawsze mieli na sobie maski oraz sandały na podwyższonych podeszchwach czyli koturny. W przedstawieniach ważną rolę odgrywał również chór.

Starczy. Mam nadzieję, że pomogłam. Prosiłabym o naj odpowiedź.
4 4 4
2009-11-13T18:30:49+01:00
Teatr były to obrzędy ku czci boga Dionizosa.
budowano ławy, napierw były drewniane potem kamienne
zbudowanie na stycznej budynku służącego za garderobę
ustalenie przejść którymi wchodził i wychodzil chór (parodos) i wychodził (eksodos)
wzbogacenie skene tak aby budynek wyglądał np. jak palac
aktorami byli tylko mężyczyźni występowali w butach na koturnach i maskach

Budowa teatru greckiego:
widownia (teatron)
orchestra (placyk na którym występował chór)
proskenion (scena)
skene (garderoby, kulisy)
parodos (wejście dla chóru)
eksodos (wyjście dla choru)
1 5 1
2009-11-13T18:42:47+01:00
Szczególnie uroczyście obchodzono święta Dionizosa, ponieważ wielu Greków wytwarzało wino i handlowało nim. Grecy śpiewali pieśni i tańczyli ku czci boga. Z czasem formy kultu przerodziły się w widowiska teatralne, w których występowali aktorzy, wyłącznie mężczyźni, grający także role kobiece. Na twarze zakładali maski, aby oddać emocje i charakter odgrywanej postaci. Występowali w jaskrawych szatach i perukach. Byli lepiej widoczni dla publiczności dzięki specjalnym butom, zwanym koturnami (byli wyżsi). Na scenie mogło ich występować najwyżej trzech jednocześnie, a chór komentował to,co na niej się działo.
Pierwsze greckie teatry powstawały pod gołym niebem, budowano je wykorzystując naturalne warunki-na stokach gór. Widownia była podzielona na sektory, a pomiędzy publicznością krążyli sprzedawcy żywności i napojów. Każdy widz mógł doskonale słyszeć słowa wypowiadane przez aktorów, gdyż Grecy mistrzowsko rozwiązali problem akustyki.
Twórcy greccy pisali dwa gatunki sztuk-tragedie i komedie. Pierwsze były poważne treści, uwikłani zaś w trudne wybory bohaterowie walczyli z losem i bogami. Komedie miały bawić widzów, stąd pełno było w nich żartów, wyśmiewano także osoby publiczne. Przedstawienia teatralne miały doprowadzić widza do refleksji nad życiem. Do najbardziej znanych dziś greckich dramatopisarzy należą- Ajschylos, Sofokles i Eurypides. Nie jesteśmy w stanie określić, ilu było w Grecji twórców piszących dla teatru, nie znamy też ich dzieł-wiele z nich zaginęło na przestrzeni dziejów.
1 5 1