Saprofagi:
To drobne zwierzęta żywiące się szczątkami organizmów, rozłożonymi w różnym stopniu. Zjadają cząstki gleby lub mułu i wydobywają z nich cenne związki organiczne. Saprofagi ułatwiają funkcjonowanie saprofitom. W poszukiwaniu pokarmu przekopują podłoże i roznoszą szczątki organizmów, stwarzając dogodne warunki do życia bakteriom i grzybom


Saprofity:
To organizmy, które trawią szczątki roślinne i zwierzące, wydzielając enzymy trawienne do środowiska i wchłaniając produkty produkty trawienia. Należą do nich niektóre grzyby i bakterie. Rozkładają one złożone związki organiczne na związki proste. Część z nich zużywają, a resztę pozostawiają w przyrodzie, tym samym nie dopuszczają do nagromadzenia się w niej szczątków organizmów.


Wyjaśnij różnicę między saprofitami a saprofagami.

Proszę o zdania stylistyczne. Aby ta praca była wykonana bardzo dobrze!
Postarajcie się!!! to jest bardzo proste zadanie a możecie zdobyć dużą ilość punktów!
Dziękuję może dam komuś najlepszą odpowiedź!.

3

Odpowiedzi

2009-11-13T18:25:00+01:00
SAPROFITY czyli roztocza - cudzożywne organizmy niezwierzęce, które odżywiają się martwą materią organiczną, rozkładając szczątki roślinne i zwierzęce. Do s. należą m.in. bakterie fermentacyjne i gnilne, grzyby tj. pleśniak, pędzlak, drożdże, grzyby, kapeluszowe. Z działalnością saprofitów związane są 2 ważne procesy: biologiczne samooczyszczanie wód i tworzenie próchnicy.

SAPROFAGI to cudzożywne organizmy zwierzęce odżywiające się martwą materią organiczną. Do s. należą m.in. morskie wieloszczety, dżdżownice, wazonkowce, niektóre nicienie, strzykwy.
4 4 4
2009-11-13T18:52:43+01:00
Witam!

Przede wszystkim należy zaznaczyć że Saprofagi to organizmy zwierzęce żywiące się martwymi szczątkami roślin i zwierząt. Przykładem takim zwierząt są nicienie czy choćby dżdżownice. Saprofity są za to cudzożywnymi organizmami niezwierzęcymi, które odżywiają się martwą materią organiczną, rozkładając ją. Dzięki nim np w zbiornikach wodnych dochodzi do samoczyszczenia wód dzięki bakteriom gnilnym i fermentacyjnym.

Myślę że jest tak jak napisałeś wyżej.

Pozdro!
4 2 4
2009-11-13T21:54:39+01:00
Saprofity-to organizmy, które trawią szczątki roślinne i zwierzące, cudzożywne organizmy niezwierzęce, które odżywiają się martwą materią organiczną, np. bakteri

saprofagi-cudzożywne organizmy zwierzęce odżywiające się martwą materią organiczną. Do s. należą m.in. morskie wieloszczety, dżdżownice, wazonkowce, niektóre nicienie, strzykwy.

4 2 4