Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-13T19:36:27+01:00
Obraz ten powstał w XIX w. Przedstawia poetę z Czarnolasu, przeżywającego wielką tragedię spowodowaną śmiercią Urszulki.
NA PIERWSZYM PLANIE OBRAZU JANA MATEJKI, W SAMYM CENTRUM, ZNAJDUJE SIĘ UBRANY W CZARNY ŻAŁOBNY STRÓJ Z BIAŁYM KOŁNIERZEM JAN KOCHANOWSKI WRAZ Z CÓRKĄ UBRANĄ W BIAŁĄ PRZEWIEWNĄ SUKIENKĘ. NA NIEJ LEŻY CZARNY KRZYŻ. JEJ GŁOWA JEST LEKKO UNIESIONA. PISARZ, TRZYMAJĄC URSZULKĘ W OBJĘCIACH, JEDNOCZEŚNIE WSKAZUJE NA NIĄ DŁOŃMI, CO ŚWIADCZY O TYM, ŻE JEST NA OBRAZIE NAJWAŻNIEJSZA. NA JEGO TWARZY MALUJE SIĘ ROZPACZ, SMUTEK, ŻAL I CIERPIENIE. CAŁUJE CÓRKĘ, KTÓRA ZDAJE SIĘ BYĆ SPOKOJNA, POGODNA, NIEWZRUSZONA. JEJ RĘCE SĄ OPUSZCZONE I BEZWŁADNE, SYMBOLIZUJĄ ODCHODZENIE. URSZULKA UBRANA JEST W BIAŁĄ SUKIENKĘ, NA JEJ PIERSI LEŻY KRZYŻ. DZIEWCZYNKA LEŻY W TRUMIENCE. OBIE POSTACIE SĄ UKAZANE OD PASA W GÓRĘ.
NA DRUGIM PLANIE, PO LEWEJ STRONIE, ZNAJDUJE SIĘ OBRAZ MATKI BOSKIEJ I JEZUSA, A TAKŻE STOJĄCA OBOK, DAJĄCA NIENATURALNE ŚWIATŁO ŚWIECA. POD OBRAZEM WIDZIMY ZAPALONY ZNICZ.
TŁO OBRAZU JEST BARDZO CIEMNE. OŚWIETLONA JEST TYLKO URSZULKA I GŁOWA ORAZ RĘCE JEJ OJCA, CO WYRÓŻNIA I UWIDACZNIA OBIE POSTACIE. MYŚLĘ, ŻE DZIEŁO DOSKONALE ODZWIERCIEDLA UCZUCIA JANA KOCHANOWSKIEGO PO UTRACENIU DZIECKA, KTÓRE BARDZO MOCNO KOCHAŁ.


Miałam to nie dawno na polskim, pozdrawiam ;**
2009-11-13T19:40:25+01:00
Opisywany przeze mnie obraz pod tytułem "Kochanowski nad zwłokami Urszulki" został namalowany przez Jana Matejkę w 1862 roku.
Obraz namalowany jest dwiema kontrastowymi barwami - czarną i białą. czerń oddaje żałobę ojca zmarłej córeczki, jego tęsknotę, a biel niewinność, kruchość Urszulki.
Na środku obrazu widnieje mała dziewczynka, leżąca w łóżeczku. Jej powieki są zamknięte, jakby spowijał je sen. Obejmuję ją ojciec. Czule całuje ją w główkę, co jest oznaką intymności chwili oraz ojcowskiej miłości.
Cały obraz jest ciemny, wręcz mroczny. Tak przedstawiony obraz nie podoba mi się, ponieważ oddaje pełnię ludzkich uczyć, zmartwień, cierpienia.
2009-11-13T19:42:18+01:00
Reprodukcja obrazu Jana Matejki pt. : "Kochanowski nad zwłokami Urszulki" ukazuje pochylonego Jana Kochanowskiego nad trumienką Orszulki. Na pierwszym planie widnieje trumna ze zwłokami dziewczynki. Miała na sobie białą szatę. Na jej piersi leży drewniany krzyż. Małe rączki ułożone są wzdłuż ciała spoczywają na brzuszku. Jej twarz pokrywają jasne włosy. Kochanowski ustami dotyka włosy dziewczynki. Na jego twarzy widać zatroskanie, smutek i ból. Odziany jest w żupan żałobny, a wokół szyi biała kryża. Lewą dłonią trzyma rączkę dziewczynki, zaś prawą podtrzymuje jej główkę. U stóp jej nóżek leży lutnia. Na drugim planie widnieje obraz Matki Boskiej z dzieciątkiem i lichtarz ze świeczką. Tło obrazu jest : szare, ciemne i zamazane. Panuje nastrój żałobny i pełen goryczy.