Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-14T12:22:12+01:00
Sztuka Starożytnej Grecji to sztuka powstała między XI w. a I w. p.n.e. W początkowym okresie pozostawała pod wpływem sztuki egejskiej. Sztuka starożytnej Grecji miała niewątpliwy wpływ na sztukę w ogólnym tego słowa pojęciu. W antycznej Grecji powstały dzieła które inspirują artystów do dnia dzisiejszego.
Panteon czy Akropol to budowle które fascynują również dzisiejszych architektów. Rzeźby takie jak Grupa Laokona, Nike z Samotraki czy Posąg Artemidy to doskonałe przykłady geniuszu artystów Starożytnej Grecji.
Większość rzeźb, których oryginały zaginęły lub zostały zniszczone przetrwały w formie kopii. Po upadku sztuki Greckiej związanym z podbojem Rzymskim wielu artystów tworzyło nadal, ale najczęściej były to właśnie kopie dawnych arcydzieł.
Najwybitniejsi twórcy to: Fidiasz, Iktinos, Mnesikles, Myron, Apollodoros z Aten.
Starożytna Grecja zasłynęła również malarstwem wazowym. Naczynia te miały zróżnicowane kształty i posługiwano się nimi zarówno w gospodarstwie domowym, jak i podczas obrzędów religijnych. Wszystkie zdobione były piękną dekoracją malarską, którą dzielimy na okres czarno figurowy i czerwono figurowy.
27 3 27