1.Na czym polega higiena układu oddechowego
2.Uzasadnij szkodliwość palenia tytoniu
3.Składniki dymu tytoniowego[papierosowego]
4.Opisz chorobę z wybranych:gruźlica płuc,ostre zapalenie dróg oddechowych,zapalenie płuc,pylica płuc,rak płuc,zapalenie oskrzeli,zapalenie krtani

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-14T11:18:29+01:00
1. W zamkniętej przestrzeni najczęstszą przyczyną zanieczyszczenia powietrza jest CO , produkt powstały w wyniku procesu spalania i oddychania organizmów żywych. Nadmiar CO powoduje bóle głowy, wymioty i omdlenia. Dlatego bardzo ważne jest abyśmy pamiętali, że po każdej lekcji w czasie przerw powinniśmy wietrzyć sale. Najlepiej zrobić przeciąg, tzn. równocześnie otworzyć okna i drzwi, aby umożliwić wymianę zużytego powietrza na świeże. Na czas wietrzenia uczniowie powinni opuścić klasę.
2.Dym tytoniowy składa się z prawie 4.000 związków chemicznych, z tego ponad 40 to substancje rakotwórcze. Ich działanie nie jest ograniczone jedynie do palaczy tytoniu, ale także dotyczy wszystkich tych osób (mężczyzn, kobiet i dzieci), które przebywają w pomieszczeniach, gdzie występuje dym tytoniowy (tzw. "palenie bierne").
3. · Aceton - rozpuszczalnik, składnik farb i lakierów.
· Amoniak - stosowany w chłodnictwie, składnik nawozów mineralnych.
· Arsen - stosowany także jako popularna trutka na szczury i inne gryzonie.
· Benzopiren - związek o właściwościach rakotwórczych, wykorzystywany w przemyśle chemicznym.
· Butan - gaz pędny, używany do wyrobu benzyny.
· Chlorek winylu - związek używany np. do produkcji plastiku. Posiada właściwości rakotwórcze.
· Ciała smołowate - są odpowiedzialne za powstawanie nowotworów złośliwych u człowieka.
· Cyjanowodór - kwas pruski, gaz używany przez hitlerowców w komorach gazowych do masowego ludobójstwa.
· DDT - insektycyd polichorowy.
· Dibenzoakrydyna - używana przy produkcji barwników. Posiada właściwości rakotwórcze.
· Dimetylonitrozoamina - związek wykorzystywany w przemyśle chemicznym.
· Fenole - niszczą rzęski nabłonka wyściełającego oskrzela. Rzęski te oczyszczają wdychane przez człowieka powietrze i chronią drogi oddechowe przed przenikaniem przez ich ściany substancji i związków chemicznych oraz mikroorganizmów, np. wirusów.
· Formaldehyd - związek stosowany m.in. do konserwacji preparatów biologicznych, np. żab.
4. Najpopularniejsze zapalenia krtani (w języku medycznym tzw. ostre nieżytowe zapalenia krtani) zdarzają się po wypiciu zimnych napojów (także w lecie) oraz po "przetrenowaniu" głosu. Objawom infekcji wirusowej - nieżytowi nosa i zapaleniu spojówek - towarzyszy suchy kaszel, chrypka, drapanie i pieczenie w gardle. Domowe sposoby leczenia oraz oszczędzanie głosu wystarczą, by opanować tę chorobę.

Zapalenie krtani przebiegające z zajęciem błony śluzowej tchawicy spotyka się najczęściej u dorosłych. Błona śluzowa krtani i tchawicy ulega infekcji wirusowej, a głównym objawem zakażenia jest wzmożone wydzielanie śluzu oraz zaleganie gęstej wydzieliny w tchawicy.
7 3 7