Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-14T11:58:29+01:00
Osoba mówiąca w wierszu zwraca się bezpośrednio do czytelnika, którym jest każdy z nas, stawia nam za wzór Odyseusza. Postać Odysa, króla Itaki, pokazuje zmagania z przeciwstawnościami i trudnościami życiowymi.
Podobnie jak Odys, każdy z nas dąży do jakiegoś celu, do czegoś co chce w życiu osiągnąć. Po drodze jednak trzeba pokonąc wiele różnych przeszkód, między innymi mogą być to nasze wady, tj. lenistwo, pycha, brak wytrwałości, albo zrządzenia losu, na przykład choroba czy brak pieniędzy.
I chociaż błądzimy, zachowujemy się nierozsądnie, to przecież najważniejsze jest, żebyśmy osiągnęli ten cel, wrócili do swojej "Itaki".
Osoba mówiąca w wierszu wypowiada się na ten temat znacznie piękniej, niż ktoś, kto by o tym opowiadał. Używa rzadkich słów, jak na przykład manowce i wszędy. Wykorzystuje liczne homonimy.
Treść utowru ma ścisły związek z jego budową. Wiersz składa się z trzech czterowersowych zwrotek. Wiersze liczą od siedmiu do ośmiu sylab. Układ rymów jest krzyżowy, co oznacza, że nie wszystkie wersy się rymują. Wystąpują także rymy dokładne, jak np. taki - Itaki czy śmiało - chciało.

Mam nadzieję, że pomogłam. :):*