Odpowiedzi

2009-11-14T12:31:26+01:00
Akumulator typu "CYCLING"

Jednym z przedstawicieli tak zwanych akumulatorów cyklicznych na polskim rynku jest EXIDE X-treme. Zaprojektowany specjalnie po to, by sprostać coraz większym wymaganiom współczesnych pojazdów odnośnie zapotrzebowania na optymalną moc energii.

Obecnie prawie każdy z produkowanych pojazdów wyposażony jest w wiele rozwiązań i urządzeń zużywających energię elektryczną. Klimatyzacja, ogrzewanie i nawiew, elektrycznie sterowane szyby, GPS, system car audio oraz podgrzewane siedzenia to najpopularniejsze z nich. Oznacza to konieczność zastosowania akumulatora, który można w znacznym stopniu rozładowywać i doładowywać. Rozwiązaniem na zapotrzebowania rynku okazała się technologia „cycling”, która zapewnia zwiększony czas trwania cykli (25% test wytrzymałości DOD). Taki akumulator mógł powstać dzięki zastosowaniu kopertowego separatora PolyFX – jest to technologia z powodzeniem stosowana w samochodach ciężarowych.

Separator PolyFX składa się ze specjalnie opracowanych splotów włókien poliestrowych wywierających mechaniczny nacisk, dzięki któremu materiał aktywny pasty całkowicie obejmuje płytkę, zmniejszając ryzyko powstania spięć.

Technologia "GEL"

Akumulatory z technologią żelową przeznaczone są głównie do profesjonalnych zastosowań systemów, które wymagają dłuższego okresu eksploatacji przy nierównym ładowaniu i rozładowywaniu (np. przy korzystaniu z energii słonecznej). Z uwagi na nadzwyczajnie niski poziom samorozładowania akumulatory żelowe mają ponad 80% nominalnej pojemności po przechowywaniu ich przez okres 6 miesięcy, a po okresie 2 lat potrafią zachować nawet i 60% pojemności. Bez doładowywania! Stąd też akumulatory te często swoje zastosowanie znajdują w pojazdach stosowanych np. tylko sezonowo.

Tajemnica działania tych akumulatorów tkwi w elektrolicie, który nie występuję w postaci płynnej, a jest zamknięty w żelu. Konsystencja żelowa powoduje, iż elektrolit nie rozlewa się przy ewentualnym przebiciu obudowy i potrafi działać nawet w najbardziej ekstremalnych pozycjach.

Stosowany głównie w: pojazdach terenowych, łodziach, w instalacjach wykorzystujących energię słoneczną

Technologia "ORBITALNA"


Akumulatory z technologią orbitalną zyskały miano baterii wysokoprądowych. Ich główną zaletą jest bowiem to, iż potrafią pokryć zapotrzebowanie na wysoką moc rozruchową nawet kiedy pracują w środowisku gdzie występują duże wstrząsy.

W konstrukcji akumulatora zastosowano zoptymalizowaną koncepcję technologii orbitalnej (inaczej zwaną technologią okrągłych cel - widoczną na zdjęciu), która w znacznej mierze polega na powiększeniu aktywnej powierzchni. Rezultatem takiej konstrukcji jest wyjątkowo niski opór wewnętrzny, który umożliwia szybkie przyjmowanie ładunku elektrycznego o znacznie większej wartości. Tym samym jest on doskonałym rozwiązaniem do zastosowania w pojazdach przeznaczonych do jazdy na krótkich dystansach.

Stosowane głownie w: silnikach z utrudnionym rozruchem, maszynach rolniczych, pojazdach serwisowych, które muszą udzielać niezawodnej pomocy przy rozruchu, pojazdy budowlane oraz sportowe i terenowe.

Jednym z przykładów zastosowania technologi "orbitalnej" w akumulatorch jest model Maxxima firmy Exide (na zdjęciu)

http://www.akumulator.pl/akumulator/technologie.html (stronka)
2009-11-14T14:36:52+01:00
Akumulator jest, w najprostszy sposób ujmując chemicznym źródłem i jednym z dwóch źródeł prądu w każdym samochodzie z silnikiem spalinowym. Drugim jest alternator lub prądniaca (w wypadku starszych samochodów). Oba źródła pełnią rolę przemienne. Co oznacza, iż gdy jedno dostarcza energię do pojazdu drugie tego nie robi. Akumulator dostarcza energię do obwodów elektrycznych samochodu w wypadku gdy nie silnik pojazdu jest wyłączony lub gdy ten jest włączony jednak prędkość obrotowa wału korbowego jest zbyt mała aby nastąpiło uruchomienie prądnicy. Tak więc w momencie rozruchu silnika prąd niezbędny do zasilania rozrusznika oraz układu zapłonowego dostarczany jest z akumulatora. Ale to nie wszystko. To właśnie dzięki akumulatorowi możemy np. podczas postoju słuchać radia w samochodzie. Od momentu kiedy silnik rozpoczyna pracę akumulator przestaje być źródłem prądu – jest ładowany prądem wytworzonym przez prądnicę/alternator.