Pierwszej osobie która odpowie na te pytania daje NAJ.
1) Co to jest Polski wersal?
2)Co to jest Muzeum Wisły)
3)Jaka data jest bazową datą dla indeksu WIG20?
4)Podczas bitwy o Narwik w 1940 roku Niemsy zatopili polski okręt wojenny. O jakiej nazwie?

2

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-14T13:31:06+01:00
Polski Wersal to rezydencja białostockich magnatów
Muzeum Wisły w Tczewie jest to oddział Centralnego Muzeum Morskiego.
Bazową datą dla indeksu WIG20 jest data 16.04.1994.(moje narodziny.;d)
Polski okręt wojenny nazywał się Grom.
2009-11-14T13:34:24+01:00
1.Polski Wersal dziś jest najprawdopodobniej jednym z najpiękniejszych rektoratów na świecie. Gospodarują nim władze białostockiego Uniwersytetu Medycznego. Powoli wraca też do dawnej świetności. Ta przeszła skończyła się wraz z II wojną światową, kiedy to Pałac Branickich został doszczętnie zniszczony. Pierwotnie w jego miejscu znajdował się zamek, zbudowany przez rodzinę Wiesiołowskich. Później, za zasługi położone w obronie ojczyzny podczas szwedzkiego potopu, jego właścicielem został hetman Stefan Czarniecki. Potem odziedziczyła dobra białostockie jego córka Katarzyna. Z tąże ożenił się Klemens Branicki i przebudował wcześniejszy zamek w okazałą rezydencję, co ciekawe, przy okazji zmieniając front budynku o 180 stopni. Powstała tu jedna z najpyszniejszych siedzib magnackich, z przepięknym ogrodem, utrzymanym w stylu francuskim. W XVIII wieku nastąpił jego rozkwit, a w XIX upadek. Najpierw zdewastowany został przez zaborcze wojska rosyjskie. W roku 1920 został zbeszczeszczony przez bolszewickich kolaborantów z Tymczasowego Komitetu Rewolucyjnego Polski, którzy tu się ulokowali.

2.Muzeum Wisły w Tczewie - oddział Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku.
W budynku, w którym muzeum znajduje się obecnie, w trakcie II wojny światowej znajdował się obóz przejściowy. Później powstała tam Pomorska Fabryka Gazomierzy, a następnie Muzeum Wisły, założone przez Romana Klima. O lokalizację Muzeum Wisły ubiegało się kilka miast: Sandomierz, Kazimierz Dolny, Wyszogród, Toruń, Gniew i Włocławek. Wygrała kandydatura Tczewa. Prace organizacyjne nad utworzeniem placówki rozpoczęto w 1980 roku a uroczyste otwarcie miało miejsce w roku 1984. Pierwsza wystawa muzeum nosiła tytuł Dzieje żeglugi Wiślanej i obecnie, razem z wystawami: Łodzie ludowe dorzecza Wisły oraz Dzieje kajakarstwa polskiego, jest wystawą stałą. Od stycznia 2006 roku budynek Muzeum Wisły dzięki dotacjom z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego przeszedł remont generalny. Nową placówkę, jako Centrum Wystawienniczo-Regionalne Dolnej Wisły w Tczewie, w którym od tego czasu mieści się Muzeum Wisły, otwarto 22 lutego 2007 roku. Muzeum Wisły to jedyna taka placówka w Polsce, a czwarta na świecie.

3.WIG20 – indeks giełdowy 20 największych spółek akcyjnych notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Bazową datą dla indeksu jest 16 kwietnia 1994

4.ORP "Grom"
1 5 1