Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-14T15:58:11+01:00
Ateny starożytne państwo-miasto.(polis)
Nad Atenami królował Akropol czyli strome wapienne wzgórze,na którym wzniesiono wspaniałe świątynie poświęcone bogom. Odbywały się tam najważniejsze uroczystości religijne.
Życie polityczne, towarzyskie i gospodarcze toczyło się głównie na agorze (głównym placu w centrum stolicy polis), która stanowiła serce wielkiego miasta.
Partenon to najważniejsza budowla Akropolu poświęcona opiekunce miasta - Atenie. Wewnątrz świątyni znajdował się olbrzymi posąg Ateny Partenos, wykonany przez Fidiasza. Rzeźbę bogini odziano w zbroję ze złotych płytek, które odbijały promienie słoneczne, dzięki temu rozświetlały ciemne wnętrze Partenonu.

2 4 2
2009-11-14T20:23:20+01:00
Ateny- państwa-miasta(polis) stolica Grecji położona jest w południowo- zachodniej części Półwyspu Attyka, nad Morzem Egejskim. Wraz z portem w Pireusie oraz przyległymi osadami , powierzchni zajmuje 427km2, którą zamieszkuje około 3mln mieszkańców.
Najdawniejsze ślady osadnictwa pochodzą z III tysiąclecia p.n.e. W XIV-XIII w. p.n.e. na Akropolis ateńskiej powstały pierwsze zalążki późniejszego miasta (rezydencja władcy otoczona murami). W XI-VII w. p.n.e. na południe i północ od Akropolu powstało miasto z agorą, otoczone w VI w. p.n.e. murami obronnymi.
4 5 4