AMERYKA PÓŁNOCNA

Podaj nawy opisanych krain geograficznych

1. Płaskowyż leżący w Kanadzie pomiędzy rzeką św. Wawrzyńca, Morzem Labradorskim i Zatoką Hudsona. Średnia wysokość to 450-600 m n.p.m., maksymalna wysokość to 1652 m n.p.m. Region wydobycia żelaza, miedzi, cynku i ołowiu.
2. Pasmo górskie w Ameryce Północnej, położone na zachód od Kordylierów. Rozciągają się od Brytyjskiej Kolumbii w Kanadzie do Kalifornii w USA. Występują liczne wygasłe wulkany, dwa spośród nich są czynne Mount
St. Helens i Lassen Peak.
3. Pasmo górskie w północno-zachodniej części Ameryki Północnej w Kanadzie (długość 480 km, wysokość do 1577 m). Leży na zachód od środkowego biegu rzeki Mackenzie. Góry zbudowane są ze skał metamorficznych i krystalicznych, najwyższym szczytem jest Clark (1462 m n.p.m.).
4. Pasmo górskie będące zewnętrznym, wschodnim i najwyższym łańcuchem południowych Appalachów. Jego długość wynosi około 1000 km. Najwyższy szczyt ma 2036 m n.p.m. Góry zbudowane są głównie z prekambryjskich
i paleozoicznych skał metamorficznych. Stanowią one dział wodny między dorzeczem Missisipi a Oceanem Atlantyckim.
5. Obszar bezodpływowej depresji na pustyni Mojave, najniżej położony punkt znajduje się 86 m p.p.m., stanowiąc największą depresję na półkuli zachodniej. Najbardziej suche miejsce Ameryki, opady nie przekraczają 50 mm rocznie.
6. Góry są znane jako siedziba partyzanckich oddziałów Fidela Castro, walczących
z dyktaturą Batisty. Pasmo górskie położone w południowej części Kuby
w prowincji Granma. Najwyższym jego szczyt ma 1974 m n.p.m.
7. Fragment wybrzeża Morza Karaibskiego w Nikaragui i południowym Hondurasie, między 11° 45’ to 14° 10’ N. Kraina ma charakter wybrzeża lagunowego. Głębiej znajduje się płaska i miejscami zabagniona nizina. Nazwa wywodzi się nie od nazwy owadów, ale od zniekształconej nazwy miejscowego plemienia indiańskiego.
8. Półwysep w południowej Panamie, który od zachodu i południa oblewają wody Oceanu Spokojnego, a od wschodu - Zatoki Panamskiej.
9. Góry w południowej części Półwyspu Kalifornijskiego, między Zatoką Kalifornijską i Oceanem Spokojnym.
10. Pasmo górskie w Kordylierach, położone na terytorium USA (południowo-wschodnia część stanu Alaska) i Kanady (południowo-zachodnia część terytorium Jukonu). Rozciąga się na długości ok. 500 km, wzdłuż wybrzeża Oceanu Spokojnego, na północny zachód od Zatoki Alaska.

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-14T22:26:04+01:00
1. Płaskowyż Laurentyński
2. Góry Kaskadowe
3. Góry Franklina
4. Pasmo Błękitne
5. Dolina Śmierci
6. Sierra Maestra
7. Wybrzeże Moskitów
8. Península de Azuero
9. Sierra Madre (Kalifornia)
10. Góry Św. Eliasza