Lektura - Lalka B.Prus

temat: "Zmarnowaliscie zycie moje ,zatruliscie 2 pokolenia!" Wokulski jako bohater romantyczny.

Potrzebuje odpowiedzi na poniższe pytania i połączenie je jako tako nawiązujac do tamtu ze Wokulski to romantyk.

pytania:

1.W jakich okolicznosciach Wokulski poznal Izabele? Jaka role Izabela odegrala w dzialaniach bohatera i jakie miala na nie wpływ?

2. Porter Izabeli - cechy srodowiskowe i indywidualne

3.Jak Wokulski stara sie pozyskac względy Izabeli?

4. Role poezji Mickiewicza w kształtowaniu milosnych wyobrażeń Wokulskiego.

5.Gdzie szuka przyczyn nieszczescia wpisanego w romantyczne uczucie? o co oskarża społeczeństwo?

6.Nazwij 2 wykluczające sie wartosci zwiazane z drogami o ktorych mysli Wokulski

7.Okresl misje Prezesowej ktora wyslala list.Przypomnij jej osobiste doswiadczenie.

8.Dlaczego Wokulski zrywa z Izabela i popelnia próbe samobójstwa?

9.Jak koncza sie losy obojga bohaterów.


:)

1

Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2009-11-16T09:58:59+01:00
1.Wokulski po raz pierwszy zobaczył Izabelę w teatrze
2.Mimo iż Izabela objawia się nam jako egoistyczna, dumna arystokratka, możemy zauważyć też u niej cechy człowieka dobrego, ciepłego. Jej cechami środowiskowymi są: zauważanie i poniżanie ludzi z niższych sfer, bycie "pustą" salonową pięknością. Natomiast cechami indywidualnymi są: strach przed...
3.By pozyskać względy u Izabeli, Wokulski uczy się języka angielskiego, kupuje zadłużoną kamienicę, w której mieszkają Łęccy, kupuje Izabeli konia, zastawę.
4.Poezja Mickiewicza odgrywa bardzo ważną rolę w kształtowaniu miłosbych wyobrażen Wokulskiego. Sam poeta przyrównuje miłość do uczucia spokoju wewnętrznego, a Wokulski mówi, że "miłość jest radością świata, słońcem życia, wesołą melodią pustyni".
5.Przyczyn nieszczęścia wpisanego w uczucie Wokulski szuka w genezie utworów Mickiewicza i w samych utworach. Całe społeczeństwo oskarża o wywyższanie się, a co za tym idzie bierność w niesieniu pomocy ludziom biedniejszym, brak altruizmu.
6. Dwiema wykluczającymi się drogami, o których rozmyśla Wokulski są: pozostanie sobą, bycie wiernym swoim przekonaniom oraz chęć przypodobania, "płaszczenia" się ludziom z wyższych sfer, aby zdobyć względy kobiety.
7. Wysyłając list do Wokulskiego prezesowa Zasławska przyjmuje misję pojednania Stanisława i Izabeli. Wokulski jest jej przyjacielem i chce, aby był on szczęśliwy.
8. Stanisław podejmuje próbę samobójczą, ponieważ był śwaidkiem zdarzenia, kiedy to Izabela flitrowała ze Starskim podczas podróży pociągiem.
9. Izabela wstępuje do klasztoru,a Wokulski znika, pozostawiając tylko testament.
7 5 7