Na podst. ksiazki do drugiej gimnazjum "historia 2" (brazowa okladka z para ludzi czytajaca ksiazke)
Jezeli ktos zna odpowiedz nie musi byc na podst ksiazki

odpowiedz na 2 pytania (z konca rozdzialow)

1.W jaki sposób szlachta osiągnela dominujaca pozycje w polityce i gospodarce?
2.Napisz jakie czynniki zadecydowaly o słabosci polskich miast w wieku XV i XVII

Pytania z dzailu 4 str. 35 :))

Byłabym bardzo wdzieczna :P

2

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-14T16:58:43+01:00
1. Ponieważ szlachta była najbogatszą warstwą społeczną w Polsce i przez to osiągnęła największe wpływy. Do tego nie płacili podatków i mieli na własność duże obszary ziemi co także zaliczało się do ich majątku.

2. Ponieważ naniesiono wysokie podatki, nie mieliśmy wtedy dostępu do morza, przez co utrudniony był handel, Polska była wtedy zniszczona najazdami i podbojami.
2009-11-14T16:59:25+01:00
Bardzo chętnie odpowiem bo tez jestem w 2 gimnazjum.

1.U schyłku średniowiecza rycerstwo, przekształciło się w szlachtę i zyskiwało co raz większą władzę. W Polsce wewnątrz tego stanu panowała równość. Każdy kto wywodził się ze szlacheckie rodziny i posiadał herb, mógł korzystać z przywilejów, czyli praw swojego stanu. Nadawały one szlachcie wielkie możliwości m. in. polityczne. Gwarantowały one szlachcie nietykalność majątku oraz nietykalność osobistą. Szlachcic z przywilejami brał udział w ustanawianiu nowych podatków, nowych praw, także w zwoływaniu pospolitego ruszenia. Mógł zagarniać ziemię sołtysa na wsi i król nie mógł konfiskować majątku szlachcica bez wyroku sądu.

2.Nie jestem pewna ale wydaje mi się, ze chodzi o ostatnią wojnę z zakonem krzyżackim. Również między innymi dzięki szlachcie zosały naniesione wysokie podatki.