Odpowiedzi

2009-11-14T17:33:02+01:00
Hektor rycerz bez skazy, swietny jezdziec i rycerz. Homer ukazal go jako człowieka opanowanego, najdzielniejszego, Z wielką odwagą bronił swojego ludu, nawet w chwili ostatecznego pojedynku myślał o Trojanach, nie o sobie:"...o, gdybym mógł całe ostrze zatopić w twym sercu, wojna byłaby wnet lżejsza dla Trojan, jeślibym ciebie zdołał powalić".
Tak mysle o Hektorze
2009-11-14T20:06:13+01:00
Walka miała na celu pomstę przyjaciela.Pojedynek
Achillesa i Hektora zaczęła się od ucieczki Hektora,który drżąc przed Achillesem trzy razy biegł wokół Troi.
Hektor jednak zatrzymał się i zdecydował walczyć z przeciwnikiem.Była to walka na śmierć i życie.
Hektor pewny zwycięstwa szydził z Achillesa mówiąc mu,że po śmierci zabierze zbroję i zostanie w pamięci potomnych,ciało zaś odda Achajom i chciał aby on zrobił to samo.Ten jednak okrutnie zły,nie zgodził się na to i powiedział,że jego ciało zeżrą psy i sępy.
Hektor miał miecz wyostrzony i zbroję Achillesa,którą zabrał Partoklesowi i myślał,że jest nieposkromiony.Jednak Achilles dostrzegł miejsce,w które można zadać cios,po czym to zrobił.Była to szyja.Nie przebił jednak krtani,aby móc jeszcze powiedzieć mu parę gorzkich słów:
"...dusza wzburzona i gniewna mnie skłania,aby na kawały Ciebie porąbać i żywcem zeżreć za to,coś mi uczynił!..."A gdy Hektor już zmarł,jeszcze raz do niego przemówił:
"...Zdychaj!A ja swój los przyjmę wtedy,gdy Zeus postanowi i nieśmiertelni bogowie kres mojego życia wyznaczą..."