Odpowiedzi

2009-11-14T17:45:00+01:00
Kochana Zuzio!!!

Na wstępie mojego listu pragnę Cie serdecznie pozdrowić. Dziękuję za Twój list,w którym opisałaś mi swoje wakacje.
Co u Ciebie słychać??? Bo u mnie wieczne nudy. Chodzę do szkoły i sie ucze i tak wygląda moje życie. W grudniu wybieram się z moją klasą do Berlina. Na pewno będzie super.
To tyle. Czekam na odpowiedź mojego listu.


Twoja
Kasia
2009-11-14T18:08:57+01:00
Drogi Dawidzie
Zaczęła się Zima,więc pasowało by zaplanować nasze wakacje wiesz do dokąd w tym roku chciałabym z tobą pojechać? Do Hiszpani. Pakuj sie i przyjeżdżaj szybko z Anglii,byśmy się mogli przekonać że Hiszpania jest to piękne miejsce.
2009-11-14T18:23:10+01:00
Dear ewa

How are you? Thank you very much for your letter. Sorry I haven't been writing for so long time but unfortunatley I was very busy.

Last week I went to Cracov(Kraków) with my class for 1 day. We spent a great time there. At first we visited the Museum and then we went to the theater. It was really interesting. After that, teachers gave us 4hours' break so we could do whatever we wanted. Unfrotunately, me and my friends got lost! We were looking for a nice restaurant but there are so many narrow streets around the market-square that we couldn't find the right one. Afterwards a nice old lady helped us and we joined to the rest of our class. I'll never forget that adventure.

I have so many things to tell you. We have to meet each other. Would you like to visit me and my family at the weekend? It would be wonderful.

happy regards
(twoje imie;))
1 5 1