Przeczytaj poniższy tekst i dopisz jego dalszy ciąg, rozwijając myśli autora.

W ogromniej większości bajek nie chodzi Krasickiemu w szczególności o Polaków, lecz w ogóle o ludzi, toteż znów ogromna większość bajek ma charakter nie narodowy, lecz ogólnoludzki. Rozumiemy, że ich wartości to nie zmniejsza, owszem, dzięki temu są równie zrozumiałe dla Polaka, jak dla Francuza, są zrozumiałe dziś, jak były przed stu laty i jak będą za sto. [...] Jakie prawdy głoszą bajki, czego uczą?

Rozwijając tekst, odpowiedz na pytanie zawarte w ostatnim zdaniu. Napisz też, przed czym bajki przestrzegają, do czego zachęcają.

Pomóżcie daje 30 punktów i wybiorę naj ;)

1

Odpowiedzi

2009-11-14T19:14:31+01:00
Bajki Krasickiego mają charakter ogólnoludzki gdyż mówią o ludziach których tak łatwo spotkać na ulicy, w metrze, autobusie czy nawet w warzywniaku. Mówią o przysłowiach, które się często sprawdzają choć nikt do końca nie pamięta jakie mają przesłanie. Bajki Krasickiego głoszą morały, uczą pokory podejmowania samodzielnych decyzji. Mówi by uważać na głupich i nie dać się sprowadzić na manowce("Kulawy i ślepy") 'Ludzka głupota nie ma granic'. O tym by być ostrożnym i nieufnym gdy ludzie za nadto ci "cukrzą"("baran dany na ofiarę") . Bajki mówią o tym by być sobą, nie wywyższać się wkoło jest przecież lepszych od nas którzy nie wykrzykują tego całemu światu. Dlatego cały świat zna te prawdy, kanony wiedzy. Wszyscy z nich korzystamy na co dzień.
45 4 45