Pewnego razu, podczas srogiej zimy, kiedy sypały się płatki śniegu jak pierze z rozprutej pierzyny, siedziała królowa przy oknie o ramach z czarnego hebanu i szyła. Tak szyjąc i patrząc na śnieg ukłuła się w palec i trzy krople krwi upadły w śnieg. A ponieważ czerwona krew cudnie wyglądała na białym śniegu, królowa pomyślała sobie:

"Chciałabym mieć dziecko białe jak śnieg, rumiane jak krew i o włosach czarnych jak heban".

Wkrótce potem królowa powiła dziewczynkę białą jak śnieg, rumianą jak krew i o włosach czarnych jak heban. Nazwano ją Śnieżką. A kiedy dziecię przyszło na świat, umarła królowa.

Po roku król pojął drugą żonę.

Była to pani piękna, ale dumna i zarozumiała, a nie mogła ścierpieć, żeby ktoś był od niej piękniejszy. Miała ona cudowne zwierciadło, w którym się zawsze przeglądała, a przeglądając się pytała:

- Zwierciadełko, zwierciadełko, powiedz przecie, kto najpiękniejszy jest na świecie?

A zwierciadło odpowiadało:

- Tyś, królowo, najpiękniejsza jest na świecie...

I królowa była zadowolona, bo wiedziała, że zwierciadło mówiło prawdę.

Tymczasem Śnieżka podrastała i stawała się z każdym dniem piękniejsza; a kiedy skończyła siedem lat, była piękna jak jasny dzień, piękniejsza nawet od samej królowej.

Pewnego razu królowa zapytała zwierciadła:

- Zwierciadełko, zwierciadełko, powiedz przecie, kto najpiękniejszy jest na świecie?

A zwierciadło odpowiedziało:

- Królowo, jesteś piękna jak gwiazda na niebie, ale Śnieżka jest tysiąc razy piękniejsza od ciebie.

Przeraziła się królowa, zżółkła i zzieleniała ze złości. I od tej chwili znienawidziła Śnieżkę. A złość i zazdrość wciąż rosły w jej sercu jak trujące ziele, aż wreszcie nie miała już dnia ani nocy spokojnej. Przywołała więc jednego ze strzelców i rzekła:

- Wyprowadź dziecię do lasu, nie chcę jej więcej widzieć. Masz ją zabić, a na dowód prawdy przynieś mi jej serce.

Strzelec usłuchał rozkazu, wyprowadził Śnieżkę do lasu, lecz gdy wyciągnął nóż, ażeby przebić jej niewinne serduszko, rozpłakała się dziewczynka i zaczęła go prosić tymi słowy:

- Ach, drogi strzelcze, daruj mi życie, pójdę sobie daleko w dziki las i już nigdy nie wrócę do domu.

A że była tak piękna, ulitował się strzelec i powiedział:

-Uciekaj więc, biedne dziecko! "Dzikie zwierzęta i tak cię pożrą" - pomyślał sobie, ale jakoś lżej mu się zrobiło na sercu, bo żal mu było ją zabić. A spotkawszy po drodze zająca, zabił go, wyjął mu serce i przyniósł królowej na dowód, że zabił Śnieżkę.

Tymczasem biedne wystraszone dziecko błąkało się samo jedno po wielkim lesie nie wiedząc, co począć. Zaczęła biec i biegła tak po kamieniach i przez ciernie, a dzikie zwierzęta uchodziły jej z drogi, nie robiąc jej nic złego; biegła, aż zabrakło jej tchu. A był już wieczór; wtem ujrzała maleńki domek i weszła do niego, chcąc odpocząć. W domku tym wszystko było maleńkie, ale tak czyste i miłe, że nie da się opowiedzieć. Stał tam stoliczek nakryty białą serwetką, a na serwetce siedem małych miseczek, a przy każdej miseczce łyżeczka, nożyk i widelczyk, a pośrodku stało siedem kubeczków. Pod ścianami stało siedem łóżeczek, jedno przy drugim, starannie zaścielonych czyściutką pościelą.

Śnieżka była głodna i spragniona, zjadła więc kawałeczek chleba, z każdej miseczki troszeczkę jarzynki, a z każdego kubeczka upiła kropelkę wina, gdyż nie chciała komuś jednemu wszystkiego zjeść. Potem, ponieważ była bardzo zmęczona, chciała się położyć do łóżeczka, ale żadne nie było odpowiednie: jedno za długie, drugie za krótkie, aż wreszcie siódme okazało się w sam raz; ułożyła się tam i zasnęła.

Kiedy się już zupełnie ściemniło, przyszli gospodarze tego domku. Było to siedmiu karzełków, którzy do tej pory pracowali w górach wydobywając drogie kruszce. Zapalili siedem świeczek, a kiedy w pokoju zrobiło się jasno, zauważyli, że ktoś tu był, gdyż nie wszystko znaleźli w tym porządku, w jakim zostawili.

Pierwszy zapytał:

- Kto siedział na moim krzesełku?

Drugi:

- Kto jadł z mojego talerzyka?

A trzeci:

- Kto ułamał kawałek mojego chleba?

Czwarty:

- Kto zjadł moją jarzynkę?

Piąty:

- Kto używał mojego widelczyka?

Szósty:

- Kto kroił moim nożykiem?

Siódmy:

- Kto pił z mojego kubeczka?

A kiedy pierwszy się obejrzał, zawołał:

- Kto wchodził do mojego łóżeczka?

Reszta przybiegła, a każdy zawołał ze zdziwieniem:

-I w moim też ktoś leżał!

A kiedy siódmy zajrzał do swego łóżeczka, zobaczył w nim śpiącą Śnieżkę. Zawołał swych towarzyszy, którzy pokrzykując ze zdziwienia przynieśli swoje świeczki i uważnie poczęli się przyglądać Śnieżce.

- Ach, mój Boże! Ach, mój Boże! - wołali. - Jakie to dziecko jest piękne!

I tak się radowali, że nie chcieli dziewczynki obudzić i pozostawili ją śpiącą w łóżeczku. Siódmy karzełek spał u swoich towarzyszy, u każdego po godzinie, aż minęła noc.

Kiedy następnego dnia Śnieżka obudziła się i ujrzała siedmiu karzełków, przestraszyła się bardzo.

Ale oni zapytali przyjaźnie:

- Jak się nazywasz?

- Nazywam się Śnieżka - odpowiedziała.

- W jaki sposób dostałaś się do naszego domku? - pytały dalej karzełki.

Opowiedziała im więc Śnieżka, jak to macocha kazała ją wyprowadzić do lasu i zabić, jak strzelec ulitował się nad nią, jak biegła cały dzień, aż wreszcie trafiła do tego domku. A na to karzełki:

- Jeśli zechcesz nam prowadzić gospodarstwo, gotować, prać, szyć i wszystko utrzymywać w porządku, to możesz u nas pozostać, a niczego ci nie zabraknie.

- O, tak - zawołało dziewczę - z całego serca!

I pozostała u nich. Utrzymywała im dom w porządku; od samego rana szły karzełki w góry wydobywać złoto i brylanty, a wieczorem wracały na kolację, którą przygotowywała Śnieżka. Cały dzień dziewczynka była sama w domu, a karzełki przed wyjściem mówiły jej zawsze:

- Strzeż się macochy, która może się dowiedzieć, gdzie jesteś. Pamiętaj, nie wpuszczaj nikogo!

A tymczasem królowa, gdy ujrzała serce, które uważała za serce Śnieżki, była przekonana, że znów jest najpiękniejsza na świecie. Podeszła do swego zwierciadła i zapytała z uśmiechem:

- Zwierciadełko, zwierciadełko, powiedz przecie, kto najpiękniejszy jest na świecie?

A zwierciadło odpowiedziało:

- Tyś piękna, królowo, jak gwiazdy na niebie, ale za lasami, ale za górami mieszka Śnieżka z karzełkami, tysiąc razy piękniejsza od ciebie...

Zatrzęsła się ze złości królowa, gdyż wiedziała, że zwierciadło mówi prawdę. Zrozumiała, że ją strzelec oszukał i Śnieżka żyje. Znowu dniami i nocami nie mogła zaznać spokoju i myślała tylko o tym, jak by pasierbicę pozbawić życia. Po długim namyśle zła macocha umalowała twarz i przebrała się za starą handlarkę, tak że nikt by jej nie poznał.

W tym przebraniu poszła za lasy, za góry, gdzie mieszkała Śnieżka u siedmiu karzełków, zapukała do drzwi i zawołała:

- Piękny mam towar i bardzo tani!

Śnieżka wychyliła się z okienka i rzekła:

- Dzień dobry, dobra kobieto, co macie do sprzedania?

- Dobry towar, piękny towar - odpowiedziała rzekoma handlarka. - Gorseciki jedwabne w różnych kolorach i wyciągnęła jeden, który był spleciony z różnokolorowego jedwabiu.

"Tę poczciwą kobietę mogę wpuścić" - pomyślała Śnieżka, otworzyła drzwi i kupiła sobie śliczny gorsecik.

- Ach, moje dziecko - rzekła stara - jak ty wyglądasz! Chodź, mocniej cię ściągnę tym gorsecikiem.

Śnieżka nie przeczuwając nic złego zgodziła się, ale stara coraz mocniej i mocniej ściągała sznur gorsecika, aż Śnieżce zabrakło tchu i padła jak martwa na ziemię.

- Już nie będziesz najpiękniejsza! -- zawołała macocha i wybiegła z domku.

Niedługo potem, pod wieczór, siedmiu karzełków wróciło do domu. Jakaż była ich rozpacz, kiedy ujrzały swoją kochaną Śnieżkę leżącą jak martwa na ziemi. Uniosły ją z podłogi, a zauważywszy, że jest za mocno ściągnięta sznurem gorsecika, przecięły go na pół. Dziewczynka zaczęła powoli oddychać i ożyła.

Kiedy się karzełki dowiedziały, co się stało, rzekły:

- Tą starą handlarką była na pewno zła królowa. Strzeż się i nie wpuszcza już nikogo, kiedy nas nie ma w domu!

Zła kobieta, po powrocie do zamku, zadowolona podeszła do zwierciadła i zapytała:

- Zwierciadełko, zwierciadełko, powiedz przecie, kto najpiękniejszy jest na świecie?

A zwierciadło odpowiedziało:

- Tyś piękna, królowo, jak gwiazdy na niebie, ale za lasami, ale za górami mieszka Śnieżka z karzełkami, tysiąc razy piękniejsza od ciebie.

Kiedy to królowa usłyszała, cała krew spłynęła jej do serca ze złości, gdyż zrozumiała, że Śnieżka ożyła.

- Ale teraz - rzekła - co takiego wymyślę, że już nie ożyjesz!

I czarodziejskimi sposobami, które jej były znane, uczyniła zatruty grzebień...

Przybrała znowu postać starej kobiety i tak przebrana poszła za lasy, za góry, gdzie mieszkała Śnieżka u siedmiu karzełków.

Zapukała do drzwi i zawołała:

- Piękny mam towar i bardzo tani!

Śnieżka wychyliła się i krzyknęła:

- Idźcie sobie dalej, kobieto, nie wpuszczę nikogo!

- Ale obejrzeć przecież możesz? - powiedziała stara, wyciągnęła zatruty grzebień i podniosła do góry. I tak się spodobał dziewczynce, że dała się namówić i otworzyła drzwi. A kiedy już kupiła, odezwała się stara:

- Chciałabym cię porządnie uczesać!

Biedna Śnieżka znów nie przeczuwając nic złego pozwoliła wpiąć sobie grzebień we włosy i w tej samej chwili padła bez czucia na ziemię.

- Teraz już nie ożyjesz! - rzekła stara i odeszła w las. Na szczęście niedaleko było do wieczora i karzełki wróciły do domu. Kiedy ujrzały Śnieżkę leżącą na ziemi. Zrozumiały, że to zrobiła zła królowa. Zaczęły więc szukać i znalazły zatruty grzebień, a z chwilą kiedy go wyjęły, dziewczynka znów otworzyła oczy.

Opowiedziała im, co się stało, a karzełki jeszcze raz ją przestrzegły i zabroniły jej komukolwiek otwierać drzwi.

Królowa znów stanęła przed zwierciadłem i zapytała:

- Zwierciadełko, zwierciadełko, powiedz przecie, kto najpiękniejszy jest na świecie?

A zwierciadło odpowiedziało:

- Tyś piękna, królowo, jak gwiazdy na niebie, ale za lasami, ale za górami mieszka Śnieżka z karzełkami, tysiąc razy piękniejsza od ciebie.

Kiedy to królowa usłyszała, zadrżała i krzyknęła:

- Śnieżka musi umrzeć, choćby za cenę mojego życia!

Weszła do tajnej, ukrytej komory, gdzie nikt nie wchodził, i tam uczyniła trujące jabłko. Wyglądało ślicznie: żółte z czerwonymi kolorami; ktokolwiek by je widział, chciałby je zjeść; ale kto by ugryzł kawałek, musiał umrzeć.

Kiedy jabłko było gotowe, ufarbowała twarz i przyjęła postać wieśniaczki. I tak przebrana poszła za lasy, za góry, gdzie mieszkała Śnieżka u siedmiu karzełków. Zapukała do drzwi.

Śnieżka wychyliła się z okienka i zawołała:

- Nie mogę tu wpuścić nikogo, siedmiu karzełków mi zabroniło!

- Wszystko mi jedno - rzekła wieśniaczka - gdzie indziej sprzedam jabłka; tylko jedno chcę ci podarować.

- Nie - odpowiedziała Śnieżka - nic mi przyjmować nie wolno.

- Obawiasz się trucizny? - zapytała stara. - Widzisz, kroję jabłko na dwie części; tę połówkę z czerwonym rumieńcem ty zjesz, a tę żółtą ja.

Jabłko to było tak przemyślnie zrobione, że tylko jedna połowa, ta z czerwonym rumieńcem, była zatruta. Śnieżka przyglądała się ślicznemu jabłuszku i widząc; z jakim apetytem wieśniaczka je zajadała, nie mogła się dłużej opierać pokusie, wyciągnęła rękę i wzięła zatrutą połowę jabłka.

Ledwie jednak połknęła kawałek, padła martwa na podłogę. Widząc to królowa zawołała:

- Biała jak śnieg, rumiana jak krew, czarnowłosa jak heban! Tym razem już cię twoje karły nie obudzą.

A kiedy w domu znów zapytała zwierciadła:

-Zwierciadełko, zwierciadełko, powiedz przecie, kto najpiękniejszy jest na świecie?

zwierciadło odpowiedziało nareszcie:

- Tyś, królowo, najpiękniejsza jest na świecie!

I tak odzyskało spokój jej nikczemne serce, taki spokój, jaki nikczemne serce mieć może.

I znów karzełki powróciwszy do domu znalazły Śnieżkę martwą na ziemi. Podniosły ją. szukały, czy znów nie ma czegoś zatrutego, rozczesały jej włosy, obmyły wodą i winem, ale nic nie pomogło; ukochana dziewczynka była martwa.

Ułożyły ją karzełki na katafalku i usiadły dokoła, i przez trzy dni opłakiwały swoją Śnieżka. Wreszcie postanowiły ją pochować, ale wyglądała tak świeżo i pięknie jak człowiek żywy, a liczka jej były tak rumiane, że karzełki zawołały:

- Nie, nie możemy jej oddać czarnej ziemi!

I zrobiły szklaną trumnę, aby można było Śnieżkę ze wszystkich stron widzieć. Do tej trumny włożyły dziewczynkę, złotymi literami wypisały jej imię i że była królewską córką. Postawiły trumnę na szczycie góry i jeden z nich zostawał zawsze na straży. Nawet ptaki przyszły i opłakiwały Śnieżkę - najpierw sowa, potem kruk, wreszcie gołąbek.

Długo, długo leżała Śnieżka w szklanej trumnie i nie zmieniała się wcale, wciąż wyglądała, jakby spała, gdyż była biała jak śnieg, rumiana jak krew i czarnowłosa jak heban.

Zdarzyło się raz, że pewien królewicz przejeżdżał przez las i przybył do domku karzełków, aby tam przenocować.

Zobaczył na szczycie góry szklaną trumnę, a w niej piękną Śnieżkę, a przeczytawszy to, co było wypisane złotymi literami, zwrócił się do karzełków i rzekł:

- Dajcie mi tę trumnę, a zapłacę wam, ile tylko zechcecie.

Ale karzełki odpowiedziały:

- Nie oddamy jej za skarby całego świata!

Na to królewicz:

- Więc ofiarujcie mi ją, gdyż nie mógłbym teraz żyć bez widoku Śnieżki. Będę ją czcił i uwielbiał jako najdroższą dla mnie istotę na świecie.

Po tych słowach ulitowały się karzełki i oddały królewiczowi trumnę, a ten kazał sługom nieść ją na ramionach przed sobą.

I zdarzyło się wtedy, że jeden z nich potknął się, a przy tym wstrząśnięciu wypadł z ust Śnieżki kawałek zatrutego jabłka, który tkwił w jej gardle. I po niedługiej chwili dziewczynka otworzyła oczy, uniosła wieko trumny i była znów żyw.

- O Boże, gdzie jestem?! - zawołała. A królewicz uradowany rzekł:

- Jesteś przy mnie!

I opowiedział jej, jak się to wszystko zdarzyło, kończąc:

- Kocham cię ponad wszystko na świecie; pójdź ze mną do zamku mojego ojca, będziesz moją żoną

Śnieżka zgodziła się, a ślub ich odbył się z wielką wspaniałością i bardzo uroczyście. Na ten ślub została też zaproszona zła królowa.

Kiedy włożyła wspaniałe szaty, stanęła przed zwierciadłem i zapytała:

- Zwierciadełko, zwierciadełko, powiedz przecie, kto najpiękniejszy jest na świecie?

Zwierciadło odpowiedziało:

-Tyś piękna, królowo, jak gwiazdy na niebie, ale młoda królowa tysiąc jest razy piękniejsza od ciebie!

Zdrętwiała ze zgrozy zła kobieta i taki ją lęk ogarnął, że postanowiła już wcale na ślub nie iść. Ale nie mogła znaleźć w domu spokoju, chciała koniecznie zobaczyć młodą królową.

Kiedy przyszła na wesele, poznała Śnieżkę i oniemiała ze strachu i przerażenia. I nagle stała się tak brzydka, tak potwornie brzydka, że nikt nie mógł na nią patrzeć, a ona sama nie chciała już przeglądać się w zwierciadle. Z krzykiem wybiegła z pałacu i ukryła się w wielkim, gęstym lesie. Nikt jej już więcej nie widział i nikt nie wie, co się z nią stało.

A Śnieżka wraz z królewiczem żyli sobie szczęśliwie i jeśli dotąd nie pomarli, to jeszcze żyją.
przetłumacz nie translator bede dawala błedną

3

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-14T18:25:11+01:00

Once, during the harsh winter when the snow rained like feathers from ripped quilts, queen sat at the window of the black ebony and sew. As sewing and looking at snow ukłuła finger and three drops of blood fell into the snow. And because it looked wonderfully red blood on white snow, the queen thought to herself:

"I have a child as white as snow, rosy-cheeked as blood and hair black as ebony."

Shortly afterwards the Queen gave birth to a girl as white as snow, red as blood and hair black as ebony. Sněžkou called it. And when the child came into the world, the queen died.

When the king understood the second wife.

It was a beautiful lady, but proud and conceited, and she could not tolerate that someone was in her beautiful. She had a wonderful mirror, which is always searched, and reviewing is asked:

- Zwierciadełko, zwierciadełko, tell, who in the most beautiful in the world?

And the mirror replied:

- Thou, queen, the most beautiful in the world ...

And the Queen was pleased because she knew that the mirror spoke the truth.

Meanwhile, Snow White and podrastała become more beautiful with each passing day, and when he was seven, she was beautiful and clear day, even more beautiful from the same queen.

Once, the Queen asked the mirror:

- Zwierciadełko, zwierciadełko, tell, who in the most beautiful in the world?

And the mirror replied:

- Queen, are beautiful like a star in the sky, but Snow White is a thousand times more beautiful than you.

Startled the queen, yellowed and zzieleniała with anger. And from that moment, hated Snow White. And anger and jealousy continues to grow in her heart as poisonous herb, until finally she had a quiet day or night. Thus recalled one of the shooters, and said:

- Bring the child into the woods, I do not want to see more of it. You have to kill her, and the proof of the truth bring me her heart.

Sagittarius obeyed orders, he brought Snow White to the forest, but when he pulled out a knife, in order to pierce her innocent heart, the girl burst into tears and began to ask him these words:

- Oh, dear strzelcze, forgive me my life, I will go away in a wild forest and never return home.

And it was so beautiful, pity the shooter and said:

-Run, then, poor child! "Wild animals, and so devour you" - he thought, but somehow it got easier for him to heart, because he was sorry to kill her. And the way he met a hare, and killed him, took out his heart and brought the queen as proof that he killed Snow White.

Meanwhile, the poor frightened child wandered the same one on the big woods, not knowing what to do. Started running and ran as the stones and through thorns, and the wild animals were seen from the road, not doing anything wrong it, ran until it ran out of breath. And it was already evening, suddenly saw a little cottage and went to him, wanting to rest. In this house everything was tiny, but clean and nice that you can not tell. There was a little table covered with a white napkin, and napkin seven small cups, and each bowl, spoon, knife and fork, and the center has seven cups. The walls had seven cots, side by side, carefully zaścielonych czyściutką linens.

Snow White was hungry and thirsty, so ate a piece of bread from each little cup vegetables, and with every cup drunk a drop of wine since they do not want someone to eat one of everything. Then, because she was very tired and wanted to put the baby, but no it was not appropriate: one for long, the other too short, and finally the seventh proved to be just in time, put together there and fell asleep.

When you have a completely dark, the future hosts of the house. It was the seven dwarfs, who have so far worked in the mountains of extracting the precious ore. Seven candles lit, and when in the room had become clear, they noticed that someone was here, because not all found in the order in which they left.

The first asked:

- Who was sitting on my chair?

Second:

- Who ate from my plate?

And the third:

- Who ułamał piece of my bread?

Fourth:

- Who ate my soup seasoning?

Fifth:

- Who is using my fork?

Sixth:

- Who kroił my knife?

Seventh:

- Who drank from my cup?

And when I first looked up, he exclaimed:

- Who enters my baby?

The rest ran, and everyone cried out in amazement:

-I or someone I was lying!

And when he looked into her seventh baby, saw him sleeping in Snow White. Cried his companions, who are screaming with surprise and brought her a candle and began to carefully watch Snow White.

- Oh, my God! Oh, my God! - Cried. - What are your child is beautiful!

And so glad they did not want to wake the girl and left her sleeping in bed. The seventh dwarf slept with his companions, in any after hour, until the night is over.

When the next day, Snow White woke up and saw seven dwarfs, very frightened.

But they asked friends:

- What is your name?

- My name is Snow White - answered.

- How you got into our house? - They asked more dwarfs.

She told them, "Snow White, as the stepmother told her to move out of the forest and kill the gunner took pity on her as she ran all day and finally went to the house. And it dwarfs:

- If you would like us to keep house, cook, wash, sew and keep everything in order, then you can stay with us, and you do not miss anything.

- Oh, yes - the girl cried out - with all my heart!

I remained with them. Maintained their house in order, from the dwarfs in the morning went to the mountains to extract gold and diamonds, and returned in the evening for dinner, which was preparing Snow White. All day long the girl was home alone, and the dwarfs were saying before leaving it forever:

- Beware of the stepmother, who can know where you are. Remember, do not let anybody!

Meanwhile the queen, when she saw a heart, which it considered to be the heart of Snow White, she was convinced that once again is the most beautiful in the world. She went to her mirror and said with a smile:

- Zwierciadełko, zwierciadełko, tell, who in the most beautiful in the world?

And the mirror replied:

- You are beauty, queen, like the stars in the sky, but the forests, but the mountains to live with karzełkami Snow White, a thousand times more beautiful than you ...

Shook with rage queen, because she knew that the mirror tells the truth. Understood that the shooter had cheated her and Snow White lives. Again, day and night could not be quiet and thought only about how to deprive the stepdaughter of life. After long deliberation umalowała evil stepmother's face, and dressed in old shopkeeper, so that nobody would not know it.

In this disguise she went for the woods, the mountains, where Snow White lived with seven dwarfs, knocked on the door and cried:

- I have a beautiful product and very cheap!

Snow White leaned out the window and said:

- Good day, good woman, what you have to sell?

- Good product, nice product - the alleged shopkeeper replied. - Gorseciki silk in different colors and drew one, which was intertwined with różnokolorowego silk.

"This honest woman, I admit - thought Snow White, opened the door and bought a lovely stays.

- Ah, my child - she said, trying - as you look! Come on, I bring you the harder gorsecikiem.

Snow White is not sensing anything wrong agreed, but tries harder and harder and harder pulled the rope stays until Snow White ran out of breath and fell as if dead on the ground.

- It will not be the most beautiful! - Stepmother cried and ran out of the house.

Shortly afterwards, towards evening, the seven dwarfs returned home. What was their despair when they saw their beloved Snow White lying on the ground as if dead. It rose from the floor, and noticed that it was too much recovered cord stays, intersect it in half. The girl slowly began to breathe and come alive.

When the dwarfs found out what had happened, saying,

- With this old shopkeeper was certainly evil queen. Beware not allowed and no one, when we do not have at home!

Evil woman, after returning to the castle, went to the happy mirror and asked:

- Zwierciadełko, zwierciadełko, tell, who in the most beautiful in the world?

And the mirror replied:

- You are beauty, queen, like the stars in the sky, but the forests, but the mountains to live with karzełkami Snow White, a thousand times more beautiful than you.

When the queen heard all the blood flowed to her heart with rage, because to understand that Snow White come alive.

- But now - she said - what I invent such that it no longer come to life!

I czarodziejskimi means that it was known, made the poisoned comb ...

Again took the form of an old woman and so she went dressed as forests, the mountains, where Snow White lived with seven dwarfs.

Knocked on the door and cried:

- I have a beautiful product and very cheap!

Snow White leaned out and shouted:

- Go away further, woman, will not let anybody!

- But you see, after all? - Said the old, drew the poisoned comb and rose to the top. I liked the girl so that she gave up and opened the door to persuade. And when she bought, she said the old:

- I would like you dress properly!

Poor Snow White is again not sensing anything wrong let you plug the comb in her hair and at the same time fell unconscious to the ground.

- Now you do not come to life! - Said the old and went into the woods. Fortunately it was close to dusk and dwarfs returned home. When they saw Snow White lying on the ground. Understandable that she did evil queen. Began to be sought and found poisoned comb, and once when he wyjęły, she opened her eyes again.

She told them what had happened, and it dwarfs again przestrzegły and forbade her to open the door to anyone.

The Queen once again stood before the mirror and asked:

- Zwierciadełko, zwierciadełko, tell, who in the most beautiful in the world?

And the mirror replied:

- You are beauty, queen, like the stars in the sky, but the forests, but the mountains to live with karzełkami Snow White, a thousand times more beautiful than you.

When the queen heard this, she shuddered and cried:

- Snow White must die, even at the cost of my life!

Entered into a secret, a hidden chamber, where no one enters, and there made the poisonous apple. It looked beautifully: yellow to red colors, to whoever saw them, he would like to eat them, but who would bite a bit, had to die.

When the apple was ready, ufarbowała face and took the form of peasant women. And so she went dressed for the woods, the mountains, where Snow White lived with seven dwarfs. Knocked on the door.

Snow White leaned out the window and cried:

- I can not let anyone here, the seven dwarfs prohibited me!

- All one to me - said the peasant - for sale elsewhere apples only one I want to give you.

- No - replied Snow White - anything I should not be taken.

- Are you worried poison? - Asked the old. - You see, cutting an apple into two parts, was a half with a red blush you eat, and I was yellow.

Apple was so ingeniously done, that only one half, one with a red blush, was poisoned. Snow White looked up and saw ślicznemu jabłuszku, with which it peasant eating appetite, could not be tempted to rely more stretched out his hand and took half a poisoned apple.

But scarcely swallowed a piece, fell dead on the floor. Seeing this, the queen exclaimed:

- White as snow, ruddy as blood, black as ebony! This time you have your dwarves do not wake up.

And when at home mirrors asked again:

-Zwierciadełko, zwierciadełko, tell, who in the most beautiful in the world?

mirror finally replied:

- Thou, queen, the most beautiful in the world!

And so vile regained calm her heart, a peace which can be wicked heart.

And once again returning to the house of dwarfs found Snow White dead on the ground. Raised her. sought, or again there is something deadly, rozczesały her hair, washed with water and wine, but nothing helped, darling little girl was dead.

Ułożyły it dwarfs the bier, and sat around, and for three days weeping for their Snow White. Finally decided to bury her, but she looked so fresh and beautiful as the living man, and liczka it was so florid that dwarfs cried

- No, we can not give the black earth!

I did a glass coffin, to Snow White can be seen from all sides. This girl wore a coffin, in golden letters wypisały her name and she was the daughter of the king. Have set the coffin on the top and one of them always stayed on guard. Even the birds came and weeping for Snow White - first owl, raven and then finally dove.

Long, long time Snow White was lying in a glass coffin and did not change at all, still looked as if she slept, she was white as snow, ruddy as blood and black-haired as ebony.

It happened once that a prince rode through the woods and came to the house dwarfs that there overnight.

He saw on the top of the glass coffin, and the beautiful Snow White, and after reading what was written in golden letters, he turned and said to the dwarfs:

- Give me the coffin, and I will pay you, if you wish.

But the dwarfs answered:

- Do not we give it the treasures of the whole world!

At the Prince:

- So I devote it to me, because I could not now live without a view of Snow White. I will be honored and adored her as the most expensive for me being in the world.

After these words ulitowały the dwarfs and gave królewiczowi coffin, and he ordered his servants to bring her on the shoulder ahead.

And then it happened that one of them tripped and fell while shaking with paragraph piece Snow White the poisoned apple, which lay in her throat. And after a not too distant when the girl opened her eyes, lifted the lid of a coffin and was again alive.

- Oh God, where am I?! - She cried. And the prince said joyfully:

- Are you with me!

I told her how it all happened, ending with:

- I love you more than anything in the world, go with me to the castle of my father, my wife will

Snow White agreed, and their wedding was held with great magnificence, and very solemnly. At the wedding was also invited to the evil queen.

When you put great clothes, stood before the mirror and asked:

- Zwierciadełko, zwierciadełko, tell, who in the most beautiful in the world?

Mirror replied:

-You are beautiful, queen, like the stars in the sky, but the young queen thousand is times more beautiful than you!

Numbed with horror the evil woman and her fear overcame already decided that the wedding did not go. But she could not find peace at home, wanted to see the young queen.

When it came to the wedding, she met Snow White and speechless with fear and terror. I suddenly became so ugly, so hideously ugly that no one could look at her, and she no longer wanted to view in the mirror. With a cry ran from the palace and hid in a huge, dense forest. No one saw no more and no one knows what happened to her.

And Snow White and the princes live happily, and if you have not died, it is still alive.
9 4 9
2009-11-14T18:36:18+01:00
Once, during the harsh winter when the snow rained like feathers from ripped quilts, queen sat at the window of the black ebony and sew. As sewing and looking at snow ukłuła finger and three drops of blood fell into the snow. And because it looked wonderfully red blood on white snow, the queen thought to herself:

"I have a child as white as snow, rosy-cheeked as blood and hair black as ebony."

Shortly afterwards the Queen gave birth to a girl as white as snow, red as blood and hair black as ebony. Sněžkou called it. And when the child came into the world, the queen died.

When the king understood the second wife.

It was a beautiful lady, but proud and conceited, and she could not tolerate that someone was in her beautiful. She had a wonderful mirror, which is always searched, and reviewing is asked:

- Zwierciadełko, zwierciadełko, tell, who in the most beautiful in the world?

And the mirror replied:

- Thou, queen, the most beautiful in the world ...

And the Queen was pleased because she knew that the mirror spoke the truth.

Meanwhile, Snow White and podrastała become more beautiful with each passing day, and when he was seven, she was beautiful and clear day, even more beautiful from the same queen.

Once, the Queen asked the mirror:

- Zwierciadełko, zwierciadełko, tell, who in the most beautiful in the world?

And the mirror replied:

- Queen, are beautiful like a star in the sky, but Snow White is a thousand times more beautiful than you.

Startled the queen, yellowed and zzieleniała with anger. And from that moment, hated Snow White. And anger and jealousy continues to grow in her heart as poisonous herb, until finally she had a quiet day or night. Thus recalled one of the shooters, and said:

- Bring the child into the woods, I do not want to see more of it. You have to kill her, and the proof of the truth bring me her heart.

Sagittarius obeyed orders, he brought Snow White to the forest, but when he pulled out a knife, in order to pierce her innocent heart, the girl burst into tears and began to ask him these words:

- Oh, dear strzelcze, forgive me my life, I will go away in a wild forest and never return home.

And it was so beautiful, pity the shooter and said:

-Run, then, poor child! "Wild animals, and so devour you" - he thought, but somehow it got easier for him to heart, because he was sorry to kill her. And the way he met a hare, and killed him, took out his heart and brought the queen as proof that he killed Snow White.

Meanwhile, the poor frightened child wandered the same one on the big woods, not knowing what to do. Started running and ran as the stones and through thorns, and the wild animals were seen from the road, not doing anything wrong it, ran until it ran out of breath. And it was already evening, suddenly saw a little cottage and went to him, wanting to rest. In this house everything was tiny, but clean and nice that you can not tell. There was a little table covered with a white napkin, and napkin seven small cups, and each bowl, spoon, knife and fork, and the center has seven cups. The walls had seven cots, side by side, carefully zaścielonych czyściutką linens.

Snow White was hungry and thirsty, so ate a piece of bread from each little cup vegetables, and with every cup drunk a drop of wine since they do not want someone to eat one of everything. Then, because she was very tired and wanted to put the baby, but no it was not appropriate: one for long, the other too short, and finally the seventh proved to be just in time, put together there and fell asleep.

When you have a completely dark, the future hosts of the house. It was the seven dwarfs, who have so far worked in the mountains of extracting the precious ore. Seven candles lit, and when in the room had become clear, they noticed that someone was here, because not all found in the order in which they left.

The first asked:

- Who was sitting on my chair?

Second:

- Who ate from my plate?

And the third:

- Who ułamał piece of my bread?

Fourth:

- Who ate my soup seasoning?

Fifth:

- Who is using my fork?

Sixth:

- Who kroił my knife?

Seventh:

- Who drank from my cup?

And when I first looked up, he exclaimed:

- Who enters my baby?

The rest ran, and everyone cried out in amazement:

-I or someone I was lying!

And when he looked into her seventh baby, saw him sleeping in Snow White. Cried his companions, who are screaming with surprise and brought her a candle and began to carefully watch Snow White.

- Oh, my God! Oh, my God! - Cried. - What are your child is beautiful!

And so glad they did not want to wake the girl and left her sleeping in bed. The seventh dwarf slept with his companions, in any after hour, until the night is over.

When the next day, Snow White woke up and saw seven dwarfs, very frightened.

But they asked friends:

- What is your name?

- My name is Snow White - answered.

- How you got into our house? - They asked more dwarfs.

She told them, "Snow White, as the stepmother told her to move out of the forest and kill the gunner took pity on her as she ran all day and finally went to the house. And it dwarfs:

- If you would like us to keep house, cook, wash, sew and keep everything in order, then you can stay with us, and you do not miss anything.

- Oh, yes - the girl cried out - with all my heart!

I remained with them. Maintained their house in order, from the dwarfs in the morning went to the mountains to extract gold and diamonds, and returned in the evening for dinner, which was preparing Snow White. All day long the girl was home alone, and the dwarfs were saying before leaving it forever:

- Beware of the stepmother, who can know where you are. Remember, do not let anybody!

Meanwhile the queen, when she saw a heart, which it considered to be the heart of Snow White, she was convinced that once again is the most beautiful in the world. She went to her mirror and said with a smile:

- Zwierciadełko, zwierciadełko, tell, who in the most beautiful in the world?

And the mirror replied:

- You are beauty, queen, like the stars in the sky, but the forests, but the mountains to live with karzełkami Snow White, a thousand times more beautiful than you ...

Shook with rage queen, because she knew that the mirror tells the truth. Understood that the shooter had cheated her and Snow White lives. Again, day and night could not be quiet and thought only about how to deprive the stepdaughter of life. After long deliberation umalowała evil stepmother's face, and dressed in old shopkeeper, so that nobody would not know it.

In this disguise she went for the woods, the mountains, where Snow White lived with seven dwarfs, knocked on the door and cried:

- I have a beautiful product and very cheap!

Snow White leaned out the window and said:

- Good day, good woman, what you have to sell?

- Good product, nice product - the alleged shopkeeper replied. - Gorseciki silk in different colors and drew one, which was intertwined with różnokolorowego silk.

"This honest woman, I admit - thought Snow White, opened the door and bought a lovely stays.

- Ah, my child - she said, trying - as you look! Come on, I bring you the harder gorsecikiem.

Snow White is not sensing anything wrong agreed, but tries harder and harder and harder pulled the rope stays until Snow White ran out of breath and fell as if dead on the ground.

- It will not be the most beautiful! - Stepmother cried and ran out of the house.

Shortly afterwards, towards evening, the seven dwarfs returned home. What was their despair when they saw their beloved Snow White lying on the ground as if dead. It rose from the floor, and noticed that it was too much recovered cord stays, intersect it in half. The girl slowly began to breathe and come alive.

When the dwarfs found out what had happened, saying,

- With this old shopkeeper was certainly evil queen. Beware not allowed and no one, when we do not have at home!

Evil woman, after returning to the castle, went to the happy mirror and asked:

- Zwierciadełko, zwierciadełko, tell, who in the most beautiful in the world?

And the mirror replied:

- You are beauty, queen, like the stars in the sky, but the forests, but the mountains to live with karzełkami Snow White, a thousand times more beautiful than you.

When the queen heard all the blood flowed to her heart with rage, because to understand that Snow White come alive.

- But now - she said - what I invent such that it no longer come to life!

I czarodziejskimi means that it was known, made the poisoned comb ...

Again took the form of an old woman and so she went dressed as forests, the mountains, where Snow White lived with seven dwarfs.

Knocked on the door and cried:

- I have a beautiful product and very cheap!

Snow White leaned out and shouted:

- Go away further, woman, will not let anybody!

- But you see, after all? - Said the old, drew the poisoned comb and rose to the top. I liked the girl so that she gave up and opened the door to persuade. And when she bought, she said the old:

- I would like you dress properly!

Poor Snow White is again not sensing anything wrong let you plug the comb in her hair and at the same time fell unconscious to the ground.

- Now you do not come to life! - Said the old and went into the woods. Fortunately it was close to dusk and dwarfs returned home. When they saw Snow White lying on the ground. Understandable that she did evil queen. Began to be sought and found poisoned comb, and once when he wyjęły, she opened her eyes again.

She told them what had happened, and it dwarfs again przestrzegły and forbade her to open the door to anyone.

The Queen once again stood before the mirror and asked:

- Zwierciadełko, zwierciadełko, tell, who in the most beautiful in the world?

And the mirror replied:

- You are beauty, queen, like the stars in the sky, but the forests, but the mountains to live with karzełkami Snow White, a thousand times more beautiful than you.

When the queen heard this, she shuddered and cried:

- Snow White must die, even at the cost of my life!

Entered into a secret, a hidden chamber, where no one enters, and there made the poisonous apple. It looked beautifully: yellow to red colors, to whoever saw them, he would like to eat them, but who would bite a bit, had to die.

When the apple was ready, ufarbowała face and took the form of peasant women. And so she went dressed for the woods, the mountains, where Snow White lived with seven dwarfs. Knocked on the door.

Snow White leaned out the window and cried:

- I can not let anyone here, the seven dwarfs prohibited me!

- All one to me - said the peasant - for sale elsewhere apples only one I want to give you.

- No - replied Snow White - anything I should not be taken.

- Are you worried poison? - Asked the old. - You see, cutting an apple into two parts, was a half with a red blush you eat, and I was yellow.

Apple was so ingeniously done, that only one half, one with a red blush, was poisoned. Snow White looked up and saw ślicznemu jabłuszku, with which it peasant eating appetite, could not be tempted to rely more stretched out his hand and took half a poisoned apple.

But scarcely swallowed a piece, fell dead on the floor. Seeing this, the queen exclaimed:

- White as snow, ruddy as blood, black as ebony! This time you have your dwarves do not wake up.

And when at home mirrors asked again:

-Zwierciadełko, zwierciadełko, tell, who in the most beautiful in the world?

mirror finally replied:

- Thou, queen, the most beautiful in the world!

And so vile regained calm her heart, a peace which can be wicked heart.

And once again returning to the house of dwarfs found Snow White dead on the ground. Raised her. sought, or again there is something deadly, rozczesały her hair, washed with water and wine, but nothing helped, darling little girl was dead.

Ułożyły it dwarfs the bier, and sat around, and for three days weeping for their Snow White. Finally decided to bury her, but she looked so fresh and beautiful as the living man, and liczka it was so florid that dwarfs cried

- No, we can not give the black earth!

I did a glass coffin, to Snow White can be seen from all sides. This girl wore a coffin, in golden letters wypisały her name and she was the daughter of the king. Have set the coffin on the top and one of them always stayed on guard. Even the birds came and weeping for Snow White - first owl, raven and then finally dove.

Long, long time Snow White was lying in a glass coffin and did not change at all, still looked as if she slept, she was white as snow, ruddy as blood and black-haired as ebony.

It happened once that a prince rode through the woods and came to the house dwarfs that there overnight.

He saw on the top of the glass coffin, and the beautiful Snow White, and after reading what was written in golden letters, he turned and said to the dwarfs:

- Give me the coffin, and I will pay you, if you wish.

But the dwarfs answered:

- Do not we give it the treasures of the whole world!

At the Prince:

- So I devote it to me, because I could not now live without a view of Snow White. I will be honored and adored her as the most expensive for me being in the world.

After these words ulitowały the dwarfs and gave królewiczowi coffin, and he ordered his servants to bring her on the shoulder ahead.

And then it happened that one of them tripped and fell while shaking with paragraph piece Snow White the poisoned apple, which lay in her throat. And after a not too distant when the girl opened her eyes, lifted the lid of a coffin and was again alive.

- Oh God, where am I?! - She cried. And the prince said joyfully:

- Are you with me!

I told her how it all happened, ending with:

- I love you more than anything in the world, go with me to the castle of my father, my wife will

Snow White agreed, and their wedding was held with great magnificence, and very solemnly. At the wedding was also invited to the evil queen.

When you put great clothes, stood before the mirror and asked:

- Zwierciadełko, zwierciadełko, tell, who in the most beautiful in the world?

Mirror replied:

-You are beautiful, queen, like the stars in the sky, but the young queen thousand is times more beautiful than you!

Numbed with horror the evil woman and her fear overcame already decided that the wedding did not go. But she could not find peace at home, wanted to see the young queen.

When it came to the wedding, she met Snow White and speechless with fear and terror. I suddenly became so ugly, so hideously ugly that no one could look at her, and she no longer wanted to view in the mirror. With a cry ran from the palace and hid in a huge, dense forest. No one saw no more and no one knows what happened to her.

And Snow White and the princes live happily, and if you have not died, it is still alive.
1 3 1
2009-11-14T18:38:24+01:00
Once, during the harsh winter when the snow rained like feathers from ripped quilts, queen sat at the window of the black ebony and sew. As sewing and looking at snow ukłuła finger and three drops of blood fell into the snow. And because it looked wonderfully red blood on white snow, the queen thought to herself:

"I have a child as white as snow, rosy-cheeked as blood and hair black as ebony."

Shortly afterwards the Queen gave birth to a girl as white as snow, red as blood and hair black as ebony. Sněžkou called it. And when the child came into the world, the queen died.

When the king understood the second wife.

It was a beautiful lady, but proud and conceited, and she could not tolerate that someone was in her beautiful. She had a wonderful mirror, which is always searched, and reviewing is asked:

- Zwierciadełko, zwierciadełko, tell, who in the most beautiful in the world?

And the mirror replied:

- Thou, queen, the most beautiful in the world ...

And the Queen was pleased because she knew that the mirror spoke the truth.

Meanwhile, Snow White and podrastała become more beautiful with each passing day, and when he was seven, she was beautiful and clear day, even more beautiful from the same queen.

Once, the Queen asked the mirror:

- Zwierciadełko, zwierciadełko, tell, who in the most beautiful in the world?

And the mirror replied:

- Queen, are beautiful like a star in the sky, but Snow White is a thousand times more beautiful than you.

Startled the queen, yellowed and zzieleniała with anger. And from that moment, hated Snow White. And anger and jealousy continues to grow in her heart as poisonous herb, until finally she had a quiet day or night. Thus recalled one of the shooters, and said:

- Bring the child into the woods, I do not want to see more of it. You have to kill her, and the proof of the truth bring me her heart.

Sagittarius obeyed orders, he brought Snow White to the forest, but when he pulled out a knife, in order to pierce her innocent heart, the girl burst into tears and began to ask him these words:

- Oh, dear strzelcze, forgive me my life, I will go away in a wild forest and never return home.

And it was so beautiful, pity the shooter and said:

-Run, then, poor child! "Wild animals, and so devour you" - he thought, but somehow it got easier for him to heart, because he was sorry to kill her. And the way he met a hare, and killed him, took out his heart and brought the queen as proof that he killed Snow White.

Meanwhile, the poor frightened child wandered the same one on the big woods, not knowing what to do. Started running and ran as the stones and through thorns, and the wild animals were seen from the road, not doing anything wrong it, ran until it ran out of breath. And it was already evening, suddenly saw a little cottage and went to him, wanting to rest. In this house everything was tiny, but clean and nice that you can not tell. There was a little table covered with a white napkin, and napkin seven small cups, and each bowl, spoon, knife and fork, and the center has seven cups. The walls had seven cots, side by side, carefully zaścielonych czyściutką linens.

Snow White was hungry and thirsty, so ate a piece of bread from each little cup vegetables, and with every cup drunk a drop of wine since they do not want someone to eat one of everything. Then, because she was very tired and wanted to put the baby, but no it was not appropriate: one for long, the other too short, and finally the seventh proved to be just in time, put together there and fell asleep.

When you have a completely dark, the future hosts of the house. It was the seven dwarfs, who have so far worked in the mountains of extracting the precious ore. Seven candles lit, and when in the room had become clear, they noticed that someone was here, because not all found in the order in which they left.

The first asked:

- Who was sitting on my chair?

Second:

- Who ate from my plate?

And the third:

- Who ułamał piece of my bread?

Fourth:

- Who ate my soup seasoning?

Fifth:

- Who is using my fork?

Sixth:

- Who kroił my knife?

Seventh:

- Who drank from my cup?

And when I first looked up, he exclaimed:

- Who enters my baby?

The rest ran, and everyone cried out in amazement:

-I or someone I was lying!

And when he looked into her seventh baby, saw him sleeping in Snow White. Cried his companions, who are screaming with surprise and brought her a candle and began to carefully watch Snow White.

- Oh, my God! Oh, my God! - Cried. - What are your child is beautiful!

And so glad they did not want to wake the girl and left her sleeping in bed. The seventh dwarf slept with his companions, in any after hour, until the night is over.

When the next day, Snow White woke up and saw seven dwarfs, very frightened.

But they asked friends:

- What is your name?

- My name is Snow White - answered.

- How you got into our house? - They asked more dwarfs.

She told them, "Snow White, as the stepmother told her to move out of the forest and kill the gunner took pity on her as she ran all day and finally went to the house. And it dwarfs:

- If you would like us to keep house, cook, wash, sew and keep everything in order, then you can stay with us, and you do not miss anything.

- Oh, yes - the girl cried out - with all my heart!

I remained with them. Maintained their house in order, from the dwarfs in the morning went to the mountains to extract gold and diamonds, and returned in the evening for dinner, which was preparing Snow White. All day long the girl was home alone, and the dwarfs were saying before leaving it forever:

- Beware of the stepmother, who can know where you are. Remember, do not let anybody!

Meanwhile the queen, when she saw a heart, which it considered to be the heart of Snow White, she was convinced that once again is the most beautiful in the world. She went to her mirror and said with a smile:

- Zwierciadełko, zwierciadełko, tell, who in the most beautiful in the world?

And the mirror replied:

- You are beauty, queen, like the stars in the sky, but the forests, but the mountains to live with karzełkami Snow White, a thousand times more beautiful than you ...

Shook with rage queen, because she knew that the mirror tells the truth. Understood that the shooter had cheated her and Snow White lives. Again, day and night could not be quiet and thought only about how to deprive the stepdaughter of life. After long deliberation umalowała evil stepmother's face, and dressed in old shopkeeper, so that nobody would not know it.

In this disguise she went for the woods, the mountains, where Snow White lived with seven dwarfs, knocked on the door and cried:

- I have a beautiful product and very cheap!

Snow White leaned out the window and said:

- Good day, good woman, what you have to sell?

- Good product, nice product - the alleged shopkeeper replied. - Gorseciki silk in different colors and drew one, which was intertwined with różnokolorowego silk.

"This honest woman, I admit - thought Snow White, opened the door and bought a lovely stays.

- Ah, my child - she said, trying - as you look! Come on, I bring you the harder gorsecikiem.

Snow White is not sensing anything wrong agreed, but tries harder and harder and harder pulled the rope stays until Snow White ran out of breath and fell as if dead on the ground.

- It will not be the most beautiful! - Stepmother cried and ran out of the house.

Shortly afterwards, towards evening, the seven dwarfs returned home. What was their despair when they saw their beloved Snow White lying on the ground as if dead. It rose from the floor, and noticed that it was too much recovered cord stays, intersect it in half. The girl slowly began to breathe and come alive.

When the dwarfs found out what had happened, saying,

- With this old shopkeeper was certainly evil queen. Beware not allowed and no one, when we do not have at home!

Evil woman, after returning to the castle, went to the happy mirror and asked:

- Zwierciadełko, zwierciadełko, tell, who in the most beautiful in the world?

And the mirror replied:

- You are beauty, queen, like the stars in the sky, but the forests, but the mountains to live with karzełkami Snow White, a thousand times more beautiful than you.

When the queen heard all the blood flowed to her heart with rage, because to understand that Snow White come alive.

- But now - she said - what I invent such that it no longer come to life!

I czarodziejskimi means that it was known, made the poisoned comb ...

Again took the form of an old woman and so she went dressed as forests, the mountains, where Snow White lived with seven dwarfs.

Knocked on the door and cried:

- I have a beautiful product and very cheap!

Snow White leaned out and shouted:

- Go away further, woman, will not let anybody!

- But you see, after all? - Said the old, drew the poisoned comb and rose to the top. I liked the girl so that she gave up and opened the door to persuade. And when she bought, she said the old:

- I would like you dress properly!

Poor Snow White is again not sensing anything wrong let you plug the comb in her hair and at the same time fell unconscious to the ground.

- Now you do not come to life! - Said the old and went into the woods. Fortunately it was close to dusk and dwarfs returned home. When they saw Snow White lying on the ground. Understandable that she did evil queen. Began to be sought and found poisoned comb, and once when he wyjęły, she opened her eyes again.

She told them what had happened, and it dwarfs again przestrzegły and forbade her to open the door to anyone.

The Queen once again stood before the mirror and asked:

- Zwierciadełko, zwierciadełko, tell, who in the most beautiful in the world?

And the mirror replied:

- You are beauty, queen, like the stars in the sky, but the forests, but the mountains to live with karzełkami Snow White, a thousand times more beautiful than you.

When the queen heard this, she shuddered and cried:

- Snow White must die, even at the cost of my life!

Entered into a secret, a hidden chamber, where no one enters, and there made the poisonous apple. It looked beautifully: yellow to red colors, to whoever saw them, he would like to eat them, but who would bite a bit, had to die.

When the apple was ready, ufarbowała face and took the form of peasant women. And so she went dressed for the woods, the mountains, where Snow White lived with seven dwarfs. Knocked on the door.

Snow White leaned out the window and cried:

- I can not let anyone here, the seven dwarfs prohibited me!

- All one to me - said the peasant - for sale elsewhere apples only one I want to give you.

- No - replied Snow White - anything I should not be taken.

- Are you worried poison? - Asked the old. - You see, cutting an apple into two parts, was a half with a red blush you eat, and I was yellow.

Apple was so ingeniously done, that only one half, one with a red blush, was poisoned. Snow White looked up and saw ślicznemu jabłuszku, with which it peasant eating appetite, could not be tempted to rely more stretched out his hand and took half a poisoned apple.

But scarcely swallowed a piece, fell dead on the floor. Seeing this, the queen exclaimed:

- White as snow, ruddy as blood, black as ebony! This time you have your dwarves do not wake up.

And when at home mirrors asked again:

-Zwierciadełko, zwierciadełko, tell, who in the most beautiful in the world?

mirror finally replied:

- Thou, queen, the most beautiful in the world!

And so vile regained calm her heart, a peace which can be wicked heart.

And once again returning to the house of dwarfs found Snow White dead on the ground. Raised her. sought, or again there is something deadly, rozczesały her hair, washed with water and wine, but nothing helped, darling little girl was dead.

Ułożyły it dwarfs the bier, and sat around, and for three days weeping for their Snow White. Finally decided to bury her, but she looked so fresh and beautiful as the living man, and liczka it was so florid that dwarfs cried

- No, we can not give the black earth!

I did a glass coffin, to Snow White can be seen from all sides. This girl wore a coffin, in golden letters wypisały her name and she was the daughter of the king. Have set the coffin on the top and one of them always stayed on guard. Even the birds came and weeping for Snow White - first owl, raven and then finally dove.

Long, long time Snow White was lying in a glass coffin and did not change at all, still looked as if she slept, she was white as snow, ruddy as blood and black-haired as ebony.

It happened once that a prince rode through the woods and came to the house dwarfs that there overnight.

He saw on the top of the glass coffin, and the beautiful Snow White, and after reading what was written in golden letters, he turned and said to the dwarfs:

- Give me the coffin, and I will pay you, if you wish.

But the dwarfs answered:

- Do not we give it the treasures of the whole world!

At the Prince:

- So I devote it to me, because I could not now live without a view of Snow White. I will be honored and adored her as the most expensive for me being in the world.

After these words ulitowały the dwarfs and gave królewiczowi coffin, and he ordered his servants to bring her on the shoulder ahead.

And then it happened that one of them tripped and fell while shaking with paragraph piece Snow White the poisoned apple, which lay in her throat. And after a not too distant when the girl opened her eyes, lifted the lid of a coffin and was again alive.

- Oh God, where am I?! - She cried. And the prince said joyfully:

- Are you with me!

I told her how it all happened, ending with:

- I love you more than anything in the world, go with me to the castle of my father, my wife will

Snow White agreed, and their wedding was held with great magnificence, and very solemnly. At the wedding was also invited to the evil queen.

When you put great clothes, stood before the mirror and asked:

- Zwierciadełko, zwierciadełko, tell, who in the most beautiful in the world?

Mirror replied:

-You are beautiful, queen, like the stars in the sky, but the young queen thousand is times more beautiful than you!

Numbed with horror the evil woman and her fear overcame already decided that the wedding did not go. But she could not find peace at home, wanted to see the young queen.

When it came to the wedding, she met Snow White and speechless with fear and terror. I suddenly became so ugly, so hideously ugly that no one could look at her, and she no longer wanted to view in the mirror. With a cry ran from the palace and hid in a huge, dense forest. No one saw no more and no one knows what happened to her.

And Snow White and the princes live happily, and if you have not died, it is still alive.
2 5 2