Odpowiedzi

2009-11-14T19:56:21+01:00
W jasności urośnie szybciej dociera do niej więcej światła i Energi słonecznej co również umożliwia pobieranie tlenu .
A w ciemności Będzie rosła wolniej ponieważ nie docierają do niej promienie słoneczne i uniemożliwia to pobieranie tenu.
7 3 7
2009-11-14T20:02:03+01:00
Fasolka, która rośnie w ciemności będzie rosła wolniej i będzie mniejsza od te która ma dostęp to światła. Ponieważ fotosynteza to proces gdzie roślina z dwutlenku węgla i wody przy udziale energii świetlnej i chlorofilu produkuje glukozę oraz tlen.
Więc roślina, która nie ma dostępu do światła będzie słabiej przeprowadzać lub w ogóle nie przeprowadza fotosyntezy.
11 3 11
2009-11-14T20:13:01+01:00
Biorę dwa ziarna fasoli. Do dwóch szklanek nalewam zimnej wody i zakrywam gazą, mocując ją nitką obwiniętą wokół szklanki. gazę lekko naciskam, tak aby lekko zanurzyła się w wodzie. Na wierzch gazy kładę po jednym ziarnie fasoli. jedną szklankę umieszczam na oknie, drugą zamykam w szafce, bez dostępu światła.
Zmiany zaczyna być widać po pięciu dniach- wtedy pojawia się się korzeń i przebija się przez gazę.
Siódmego dnia pojawiła się na obu próbkach malutka łodyga i można było dostrzec zawiązki maleńkich listków.
W dziewiątym dniu zaobserwowałam zielony kolor łodygi na parapecie, długość ma około 3 cm.
W tym samym dniu fasola w szafce jest o wiele dłuższa ma około 6 cm ale jest zupełnie jasna, nie ma też ani jednego listka, łodyga jest bardzo poskręcana.
Po upływie dwóch tygodni od początku doświadczenia tygodniach fasola na oknie miała około 30 cm wysokości, ładnie rozwinięty korzeń . Była przechylona w stronę szyby. Pęd był zielony, elastyczny a listki liczne i ładnie rozwinięte.
Fasola uprawiana w szafce miała ok. 45 cm długości ale była nienaturalnie wydłużona, jasna, prawie biała, nieliczne liście. łodyga fasoli była też niezwykle krucha i złamała się podczas próby wyjęcia jej z szafki.
Korzeń normalnie rozwinięty.
31 4 31