Napisz gdzie można spotkać w Polsce i jak nazywają się lasy w których występują drzewa:
świerk-miejsce występowania..........
nazwa lasu..........
jodła-miejsce występowania...........
nazwa lasu............
cis-miejsce występowania...............
nazwa lasu................
Dam 50 punktów za poprawne rozwiązanie zadania ;)

3

Odpowiedzi

2009-11-14T20:43:35+01:00
Świerk-Występuje na obszarach chłodnych i umiarkowanych półkuli
las:las sosnowaty
jodła-występują na półkuli północnej.
las:las sosnowaty
ciś- występują w Europie, Azji, północnozachodniej Afryce oraz Ameryce Północnej
las:las cisowaty
:)
2009-11-14T20:47:45+01:00
1.świerk - drzewo to zajmuje ogółem około 6% powierzchni leśnej, jest jednym z najważniejszych leśnych drzew iglastych Europy. Świerk to również bardzo popularne drzewo ozdobne, sadzone w parkach i ogrodach, a ostatnio stosowane też jako zamiennik jodły w roli świątecznej choinki. Nazwa lasu - Iglaste
2.jodła-W Polsce na niektórych obszarach górskich (np. w Tatrach) jodła wraz z bukiem i świerkiem tworzy lasy regla dolnego. Ze względu na bardzo duże wymagania środowiskowe oraz małą odporność na zanieczyszczenia powietrza drzewo to występuje u nas zdecydowanie rzadziej niż inne popularne drzewa iglaste, takie jak sosna czy świerk (nie dotyczy to całej Europy). nazwa lasu- Iglaste i regla górnego.
3.Cis jest drzewem dwupiennym.Nasiona cisa dojrzewają jesienią. Wysiane zaraz po dojrzeniu kiełkują następnego roku; wysiane na wiosnę przelegują w ziemi do trzech lat. Cis kiełkuje dwoma liścieniami kształtu wydłużonego, tępo zakończonymi. Występowanie cisa jest na ogół związane z klimatem bardziej morskim: rośnie głównie w Europie Środkowej i Południowej. Nie znosi klimatu kontynentalnego, jest wrażliwy na mrozy i suszę.
2009-11-14T21:13:46+01:00
Świerk pospolity-Jest to jedyny gatunek świerka występujący naturalnie w Polsce. Rośnie głównie w północno-wschodniej części kraju, na południu Polski, w górach i na pogórzu. Nie występuje w sposób naturalny w centralnej i zachodniej Polsce (tzw. pas bezświerkowy).
jodła pospolita-jodły w Polsce przebiega przez Żary, w kierunku na Szprotawę, Żmigród, Ostrów Wielkopolski, Kalisz, Łódź i Skierniewice, przecina Pilicę i biegnie dalej na Opoczno, Radom, Dęblin, Kazimierz, Lublin, Zamość, Tomaszów Lubelski, dalej przechodząc granicę na Rawę Ruską, a następnie zawraca na Lubaczów, Jarosław i Przemyśl. Poza granicą zwartego zasięgu podanego wyżej występuje wyspowo koło Mińska Mazowieckiego, pod Łukowem (rezerwaty Jata i Topór), a ponadto rośnie w Puszczy Białowieskiej, ale w części poza polską granicą państwową.
Cis pospolity-jest obecnie gatunkiem rzadkim i w warunkach naturalnych w większej liczbie osobników występuje prawie wyłącznie w rezerwatach przyrody.Przez Polskę przebiega wschodnia granica występowania cisa. Na stanowiskach naturalnych występuje rzadko, miejscowo. Największe ich skupisko w Polsce występuje w Borach Tucholskich (rezerwat Wierzchlas). Występuje tam skupisko ok. 3500 cisów, gdzie obwód pni niektórych osobników dochodzi do 250 cm. Najstarszy cis w Polsce rośnie na Śląsku (Henryków k. Lubania). Liczy sobie ok. 1250 lat.