Ćw 2 str 42 1gim(ciekawa biologia)

Wykonaj doświadczenie, które pozwoli ci stwierdzic, jak odzywiaja sie drozdze. Kup w sklepie male opakowanie suszonych drozdzy. Wsyp je do szklanki z letnia woda(zastanow sie dlaczeog woda nie moze byc goraca), dodaj lyzke stolowa cukru a nastepnie wszystkie skladniki bardzo starannie wymieszaj. Mieszanine przelej do przezroczystej butelki zaloz balon, tak aby szczelnie do niej przylegal. Odstaw butelke na 2 godz w ciemne, cieple miejsce. Obserwuj co sie dzieje co 15min w butelce i zapisuj wszystkie zmiany. Wyjasnij pisemnmie dlaczego w plynie nieustannie unosza sie pecherzyki gazu, ktore powoli napelniaja balon.

SZCZERZE TO NIE CHCE MI SIE ROBIC TEGO :D MOZE KTOS WIE BEZ WYKONANIA DOSWIADCZENIA! :) BLAGAM POMOZCIE !

2

Odpowiedzi

2009-11-15T10:18:28+01:00
Balon się napełnia, ponieważ drożdże wydzielają CO2 (dwutlenek węgla. (Ja miałam jeszcze, że wziąć świeczkę i ją zapalić i wtedy co się stanie? Świeczka zgaśnie jak coś)
2 3 2
Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-15T14:25:15+01:00
Drożdże odżywiają się cukrem (użytym w doświadczeniu), który może być w różnej postaci, może to być skrobia np z bananów, glukoza ze słodyczy lub nawet celuloza z papieru.Woda nie może być gorąca, by nie zabić komórki tych jednokomórkowych grzybów.Najlepiej ten proces zachodzi w temperaturze około 37 stopni C.Balon będzie się napełniał dwutlenkiem węgla - produktem odżywiania drożdży, czyli reakcji fermentacji.Te bąbelki w mieszaninie to oczywiście dwutlenek węgla CO2.
Zwróć uwagę na to, że tą reakcję wykorzystuje się doi produkcji alkoholu etylowego (etanolu) powszechnie stosowanego w przemyśl spożywczym.
3 4 3