Odpowiedzi

2009-05-06T22:41:28+02:00
Stanisław Wyspiański urodził się 15 styczni 1869r. w Krakowie. Życie swe głównie poświecił sztuce, poezji, teatrowi oraz malarstwu. Na Uniwersytecie Jagiellońskim uczęszczał na wykłady z historii, historii sztuki i literatury - i rozpoczął studia malarskie w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie dyrektorem był Jan Matejko. Zmarł 28 listopada 1907r. także w Krakowie.
Tematem obrazu ,,Bóg Ojciec" jest chwila stworzenia świata przez Boga. Opisując ten obraz zainteresowały mnie falujące się szaty przypominające płomienie oraz kolorystyka.
Obraz ten został wykonany na szkle w formie witrażu. Dziś możemy go podziwiać w kościele Franciszkanów w Krakowie.
Na pierwszym planie widać wielkość Stwórcy. W ten sposób możemy odczuć jego władzę. a na następne plany nasuwają sie barwy, wyraz twarzy. na samej górze obrazu widnieje ręka uniesiona do góry. Według mnie symbolizuje ona władzę Boga nad ludźmi. W oddali widać ciemność.
Kolorystyka obrazu jest bardzo stonowana. Dominują kolory: niebieski, czarny oraz złoty.
Na obrazie przedstawiony jest Bóg Ojciec. Pokazany jest jako stary człowiek o wielkiej madrości i władzy nad światem. Ma na sobie długą szatę w odcieniach niebieskiego.
Podoba mi się ten obraz, ponieważ jest pięknie wykonany. W zależności od padającego na niego światła kolory się zmieniają. Za każdym razem patrząc na niego odkrywamy coś nowego.
12 3 12