Odpowiedzi

2009-11-15T14:51:21+01:00
Moja praca na 5- ; )

Akcja pod Arsenałem nie była jednoznacznie określona jako porażka, lub zwycięstwo Buków. Była jedną z wielu akcji, której podjęli się młodzi ludzie w okupowanej Warszawie, lecz niewątpliwie jedną z niewielu, która na pewno wywarła szczególne wrażenie na Polakach oraz pozostała w pamięci okupowanego narodu jak i współczesnych ludzi. Po rozważeniu argumentów świadczących o zwycięstwie jak i porażce uważam, że był to jednak sukces.
Pierwszym i najważniejszym powodem, dla którego tak myślę jest osiągnięcie głównego celu - odbicie Rudego. Było to bardzo ryzykowne działanie, lecz nikt nie miał wątpliwości. że właśnie to należało zrobić. Przeprowadzenie akcji na ulicach okupowanej Warszawy i udane wycofanie się z niej samo w sobie było już sukcesem.
Po drugie to działanie pokazało, że nawet w chwili największej trwogi naród polski potrafi skupić się i osiągnąć postawiony sobie cel, mimo niebezpieczeństwa i otaczającego go strachu. Ta czynność pokazała mieszkańcom stolicy, że współpracą, a czasem ryzykiem można osiągnąć wysokie wyniki. Podniosła ich na duchu i dała do zrozumienia, że jest jeszcze szansa na odzyskanie niepodległości.
Następnym argumentem jest to, że odbito nie tylko przyjaciela, lecz innych, nieznanych ludzi.
Kolejny dowód na to, że akcja zakończyła się sukcesem to fakt, iż uczestnicy tego zdarzenia zostaną zapamiętani jako symbol prawdziwej przyjaźni, lojalności, braterstwa i patriotyzmu. Akcja ta kojarzy się również z innym walkami niepodległościowymi mającymi miejsce pod Arsenałem to jest powstanie kościuszkowskie i powstanie listopadowe.
Na koniec chciałabym zauważyć, że pomimo śmierci Rudego akcję uważam za sukces, gdyż zmarł on w towarzystwie przyjaciół, a nie w ponurym niemieckim więzieniu.
Po przedstawieniu najważniejszych według mnie argumentów podtrzymuję swoje stanowisko, iż akcja pod Arsenałem była zwycięstwem. Niemcy uważali, że łapanki uliczne i katowanie Polaków dawały im przewagę nad ludnością polską, lecz wystarczyło kilka akcji młodych przyjaciół, by dodać odwagi i pewności siebie ludziom zastraszanym i żyjącym w ciągłej niepewności o życie swoje i najbliższych.
61 4 61