Odpowiedzi

2009-11-15T12:20:11+01:00
* Bębnica - Wzdęcia brzucha, które są częstymi dolegliwościami jamy brzusznej powstają gdy gromadzące się w jelitach płyny i gazy nie chcą się dalej przesuwać przez układ pokarmowy. Powodują one nieprzyjemne uczucie pełności i rozpierania jamy brzusznej przy jednoczesnym poszerzeniu się tali.
* Biegunka - Biegunka jest związana z zaburzeniem z zaburzeniem funkcji jelit. Z tym stanem chorobowym mamy do czynienia gdy wydalany kał składa się głównie z wody, a luźne wypróżnienia następują minimum dwa lub trzy razy dziennie. Pamiętać należy, że biegunka może okazać się niebezpieczna, zwłaszcza dla niemowląt i osób starszych.
* Celiakia - Schorzenie to ma pewne cechy schorzeń autoagresyjnych, o czym świadczą wykrywane w surowicy specyficzne przeciwciała.
* Cholera - W roku 1988 żaden kraj nie wymagał szczepienia przeciw cholerze.Podróżujący powinni raczej chronić się przed możliwością zakażenia cholerą, przestrzegając ogólnych zasad higieny WHO ocenia liczbę zachorowań na świecie na około 1 miliona. Zarejestrowane w Europie przypadki były przywleczone.
* Choroba glutenowa
* Choroba Leśniowskiego i Crohna
* Czkawka - Może być objawem banalnym, przypadkowym, odruchem psycho- lub neurogennym w określonych sytuacjach, występować po spożyciu pokarmów zimnych lub nadmiernie suchych, ale i stanowić manifestację poważnych stanów chorobowych, powodujących mechaniczne podrażnienie przepony, np. po zabiegach operacyjnych, w ropniu podprzeponowym lub zapaleniu otrzewnej.
* Kamica żółciowa
* Katar żołądka
* Kolka jelitowa - Kolką jelitową nazywamy ostry ból w jamie brzusznej o różnym, często zmiennym umiejscowieniu, nasilający się falowo w zależności od tego, który odcinek jelita w danej chwili ulega patologicznym skurczom.
* Kolka niemowlęca
* Krwioplucie
* Marskość wątroby
* Nieżyt żołądka
* Nudności
* Odbijanie
* Ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego
* Plucie krwią
* Polipy jelita
* Polipy przewodu pokarmowego
* Przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego
* Pyrosis
* Rak jelita grubego
* Rak przełyku
* Rak żołądka
* Ropień wątroby
* Toksyczne zapalenie jelit
* Wrzody żołądka i dwunastnicy
* Wrzodziejące zapalenie jelita grubego
* Wymioty
* Wzdęcia brzucha
* Zapalenie jelit
* Zapalenie końcowego odcinka jelita cienkiego
* Zapalenie otrzewnej
* Zapalenie trzustki
* Zapalenie żołądka i dwunastnicy
* Zgaga
3 3 3