Odpowiedzi

  • Ajla
  • Początkujący
2009-11-15T13:33:36+01:00
Dowódca spartański zobaczył potęgę persów i postanowił się wycofać. Wówczas Temistokles chcąc doprowadzić do bitwy uciekł się do podstępu. Ostrzegł Kserksesa przez zdrajcę, że flota grecka będzie próbowała ucieczki. Toteż wielkie i mało zwrotne okręty wpłynęły z dwóch stron cieśninę odcinając przeciwnikom drogę odwrotu. Greckie trójrzędowce były mniejsze, zwinniejsze, a na ich dziobie znajdował się taran, który dziurawił burty nieprzyjacielskich okrętów. W wąskiej cieśninie Persowie nie byli w stanie wykorzystać przewagi liczebnej.
18 4 18
2009-11-15T13:42:31+01:00
Najpierw opiszę te 3 bitwy :)

1. Bitwa pod Maratonem ( 11 września 490r.p.n.e.).
Dowódca Grecji : Militiades , dowódca Persji : Dariusz Wielki.
Przebieg i skutki :
Flota perska ruszyła przeciwko Grekom. Militiades opracował plan zwycięstwa. Ustawił szyk bojowy tak, by słabsi znajdowali się w środku, silniejsi na zewnątrz. Pierwsi zaatakowali Persowie, których podstawową bronią były łuki. Rozpoczęła się walka, zakończona klęską Persji - sukcesem Grecji. Grecy nie chcieli pozwolić, by Persowie odpłynęli swoimi statkami , jednak nie udało im się temu zapobiec. Dariusz Wielki chciał zaatakować Ateny, ale mimo przewagi Persów Grecy obronili się.

2. Bitwa pod Termopilami (czerwiec 480r.pn.e.).
Dowódca Grecji : Leonidas, dowódca Pesji : Kserkses
Przebieg i skutki :
Jedyna dogodna droga między Grecją środkową a północną ciągnęła się przez Termopile. Grecy postanowili ją zagrodzić, aby Persowie przekonani o swym zwycięstwie odnieśli klęskę. Kserkses wysłał nawet posłańca do Leonidasa, by Grecy nawet nie zaczynali bitwy. Jednak doszło do starcia. Grecy ustawili się na całej szerokości wąwozu. Persowie chcieli zaatakować Greków od tyłu, ale żeby to uczynić musieli pokonać góry. Nie znali trasy. Wkrótce jednak znalazł się zdrajca Grecji, który przeprowadził wojska perskie. Grecja przegrała, a na polu bitwy zginął sam Leonidas.

3. Bitwa pod Salaminą. ( 29 września 480r.p.n.e)
Dowódca Grecji : Temistokles, dowódca Persji : Kserkses.
Przebieg i skutki:
Grecy opuścili swe miasto, udali się na południe kraju by walczyć z wrogiem. Tym razem bitwa odbyła się na wodzie w cieśninie pomiędzy wyspą Salaminą. Persowie mięli więcej okrętów, ale Grecy przewyższali ich sztuką walki. Mieli lepsze statki - wąskie, płytko zanurzone, szybkie, na dziobie zamocowali belkę by przebijać burty przeciwników. Grecy odnieśli ogromne zwycięstwo !

Po 2 klęskach Grekom udało się postawić na silniejszej pozycji, dzięki temu, że mieli lepiej opracowany plan zwycięstwa, ich załoga była mniejsza ilościowo, ale lepsza jakościowo.
Wojna trwała jeszcze kilka lat, jednak nie zdołano już zagrozić pozycji Greków. Persowie zostali odsunięci od Morza Śródziemnego. Grecy utrzymali swoje tereny. Jedynym minusem jest fakt, że zostały one zniszczone. Poza tym odzyskano nadzór nad handlem. Dominację w państwie zdobyli Ateńczycy :)
19 4 19