Odpowiedzi

2009-11-15T13:30:44+01:00
Na tym obrazie osoba na pierwszym planie stoi na moście. Ma na sobie ciemny strój, co tworzy wyrazisty kontrast z jasną barwą ciała. Twarz wyraża przerażenie: usta są otwarte do krzyku. Most, na którym znajduje się postać nie ma początku ani końca. W głębi widać dwie ciemne postacie. Tłem sytuacji jest morze po której pływają statki. Uzupełnieniem całej sceny jest pomarańczowo-żółte niebo charakterystyczne dla zachodu słońca. Obraz stanowi wzorcową realizację poetyki ekspresjonizmu.
19 3 19
Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-15T13:32:30+01:00
Obraz ,,Krzyk" Edwarda Muncha powstał w roku 1893. Należy on do cyklu ,,Fryz życia", który w założeniu artysty miał być ,,poematem życia, miłości i śmierci". Namalowany jest on pastelami. Znane są również wersje jako rysunek, litografie (czarno-biała i kolorowa) i drzeworyt.
Pewnego wieczoru spacerowałem ścieżką. Z jednej strony widziałem miasto, pode mną widniał fiord. Byłem zmęczony i chory; przystanąłem i spojrzałem wzdłuż fiordu - słońce zachodziło, zabarwiając chmury krwistą czerwienią. Poczułem krzyk, który przeszywał naturę; wydawało mi się, że go słyszę. Namalowałem obraz - namalowałem chmury jak prawdziwą krew. Kolory krzyczały - tak o swoim doznaniu związanym z powstaniem Krzyku pisał w Dzienniku Edvard Munch.
Na tym obrazie osoba na pierwszym planie stoi na moście. Ma na sobie ciemny strój, co tworzy wyrazisty kontrast z jasną barwą ciała. Twarz wyraża przerażenie: usta są otwarte do krzyku. Most, na którym znajduje się postać nie ma początku ani końca. W głębi widać dwie ciemne postacie. Tłem sytuacji jest morze lub zatoka, po której pływają statki. Uzupełnieniem całej sceny jest pomarańczowo-żółte niebo charakterystyczne dla zachodu słońca.
Obraz stanowi wzorcową realizację poetyki ekspresjonizmu. Termin ,,ekspresjonizm" pochodzi od łacińskiego słowa expressio - wyrażenie, wyraz. Dla ekspresjonisty celem sztuki nie jest naśladowanie rzeczywistości, lecz wyraz, ekspresja doświadczeń jednostki. Dzieło ma wyrażać przede wszystkim indywidualny, niepowtarzalny sposób odczuwania, właściwy artyście. Edward Munch zasłyną jako twórca dzieł najpełniej wyrażających lęki i obsesje ludzi przełomu wieków. Nie bez powodu uznaje się go za czołowego przedstawiciela ekspresjonizmu w malarstwie. Obraz "Krzyk" jest wyrazem silnych przeżyć artysty, które zostały przeniesione przy pomocy silnych barw i wyraźnych opozycji pomiędzy poziomymi a pionowymi liniami. Przerażona postać została ukazana w sposób schematyczny, nie możemy rozpoznać jej wieku ani płci. Staje się za to wyrazem emocji, uwidocznionych w tytułowym "krzyku". W tle spaceruje spokojnie dwoje przechodniów, odizolowanych obojętnością od świata silnych przeżyć targających główną postacią. Opisywany obraz budzi w widzu grozę. Sprawiają to między innymi wyraziste, wijące się linie oraz niezwykle jaskrawe i kontrastujące ze sobą barwy. Potęgują one jeszcze przerażenie, jakie możemy ujrzeć na twarzy głównej postaci. Odważne użycie koloru przez artystę ma na celu wzmocnienie ładunku emocjonalnego, jaki niesie ze sobą dzieło. Wzrok przykuwa również obojętność postaci na drugim planie, które zachowują się tak, jakby nie dostrzegały krzyczącego mężczyzny.
„Krzyk" jest odzwierciedleniem uczuć Muncha. Autor był najwidoczniej przerażony światem. Bał się samotności i obojętności innych ludzi. Wiele źródeł podaje, iż czuł on głębokie lęki związane z alienacją współczesnego człowieka. Malując swój obraz przelał on na płótno swoją duszę, swoje odczucia.
36 4 36
2009-11-15T13:41:07+01:00
Osoba na pierwszym planie stoi na moście. Jest przerażona, może zmartwiona, ciężko nam to określić. Ciemne, stonowane kolory, w jakich została ujęta postać wyraźnie kontrastują z czerwonym niebiem. Może to oznaczać połączenie smutku i nostalgii z agresją, emocjami. Blada twarz człowieka wyraża przerażenie. Za nim stoją dwie, niewyraźne postacie- nie mamy pojęcia kim one są, wyglądają na postronnych obserwatorów. Przestrzeń wokół wywołuje niepewność.
Cały obraz, budzi grozę. Odnosimy wrażenie, że dzieło jest odbiciem przeżyć Muncha. Niewyraźna, rozmyta kreska może oznaczać niezdecydowanie. Dwie osoby na drugim planie mogą sybmolizować strach przed samotnością, obojętnością otoczenia.
19 3 19