Odpowiedzi

2009-05-08T14:22:46+02:00
Fantazja. Coś, czego nie ma. Powstaje tu swego rodzaju antyteza, ale czy możemy konkretnie wyjaśnić to słowo? Czy możemy określić, pod jakim wpływem powstaje? Nie, a dowody jej istnienia widzimy wszędzie. Właśnie, dlatego jest taka niezwykła. Jestem pewien, że świat bez ludzkich marzeń i fantazji byłby "szaro-czarny" i bardzo monotonny. Przedstawię trzy argumenty potwierdzające tą teorię.
Wynalazki to bezdyskusyjny przykład istnienia fantazji. Pomyślcie, że gdyby nie marzenia i pomysły ludzi takich jak bracia Wright czy bracia Lumiere nie moglibyśmy oglądać dzisiaj telewizji, korzystać z samolotów czy chodzić do kina. Mimo, iż byli uważani za szaleńców próbujących dokonać czegoś niemożliwego, coś ich natchnęło i spowodowało, że zauważyli brak tych rzeczy na świecie. Postanowili je stworzyć.
Następnym argumentem potwierdzającym tą teorię jest sztuka. Przecież całe otaczające nas piękno, dzieła wielkich malarzy, muzyków, architektów - artystów są ozdobą świata. Przytoczę pewną sytuację: Lorenzo - ojciec Michała Anioła nie mógł znieść, że jego syn hańbi się pracą rąk. Bił go za to. Rzeźbiarz znalazł na to sposób. Przez kilka dni bez przerwy wpatrywał się w nieruchomy, w cztero metrowy blok marmuru. Gdy zdziwiony Lodovico zapytał go, co robi, ten odrzekł mu: "Pracuję". W kilka miesięcy po tym zdarzeniu blok marmuru przerodził się w jedno z największych dzieł renesansu - "Dawida". Co rodziło się w głowie Michała Anioła przez te kilka dni? Nieważne. Ważne jest to, że ten posąg jest teraz w gronie najsłynniejszych dzieł sztuki na świecie.
Ostatnim przykładem jest cały dorobek literacki naszej cywilizacji. Początkowo pisarze i poeci bazowali na prawdziwych wydarzeniach i osobach, lecz z biegiem lat twórcy czuli potrzebę tworzenia czegoś odrębnego, własnego. Właśnie w ten sopsób powstała literatura fantasy (ang.). Jej wybitni przedstawiciele tacy jak Tolkien czy R.A. Salvadore stworzyli własny magiczny świat fantazji. Świat elfów, krasnoludów, hobbistów i wielu innych przedziwnych istot. Dla nas, zwykłych ludzi napisanie ciekawej opowieści wydaje się nie możliwe. Im nie sprawia to problemu, ponieważ mają fantazję i bujną wyobraźnię.
Podsumowując, "świat bez marzeń i fantazji byłby": szary, monotonny, jednobarwny, niezróżnicowany i zacofany. Na szczęście marzycieli na świecie nigdy nie zabraknie. Zawsze będzie istniał ktoś, kto stworzy coś własnego, dokona czegoś, o czym zawsze marzył. Jednego, czego nam trzeba to cierpliwości i wytrwałości. Każde marzenie może się kiedyś spełnić.