Wyjasnij pochodzenie i znacczenie przenosne podanych zwiazkow frazologicznych syzyfowa praca,puszka pandory,iskarowy lot,meki tantala,stajnia augiasza,pieta acilesarog obfitosci,kon trojanski,objeciamorfeusza,ponitce do klebka,paniczny strach,beczka atanidy,suknia denari,chesperyjski sad,syreni spiew,polaelizejskie,jablko niezgody,ludz charona,marsowa mina,sybilijska ksiega,suknia penelopy,odrodzic sie jak feniks z popioluw.

2

Odpowiedzi

2009-11-15T14:06:58+01:00
Syzyfowa praca - wymagająca ustawicznych i często bezskutecznych wysiłków; trud ciężki i bezcelowy; por. Danaid praca.


Etym. - gr. Sisyphos 'mit. gr. Syzyf, słynący ze sprytu założyciel i król miasta Eryfy, późniejszego Koryntu, dziadek Bellerofon(t)a (por. chimera; Pegaz); za swe liczne przewinienia, po śmierci, w Tartarze, toczył na szczyt góry ciężki głaz, spadający wciąż w dół'.

Pandory puszka - coś, co wywołuje mnóstwo nieprzewidzianych trudności; źródło nie kończących się smutków, kłopotów, nieszczęść.


Etym. - gr. Pandōra 'mit. gr. pierwsza kobieta na ziemi; otrzymawszy od bogów w posagu puszkę, której nie wolno było otwierać, trawiona ciekawością, namówiła męża Epimeteusza do otwarcia (wbrew radom brata jego, Prometeusza) puszki, skąd wydostały się zamknięte w niej nieszczęścia i choroby ludzkości'; zob. pan-; gr. dōron 'dar'.

trojański koń - zdobycz przynosząca zgubę; złowrogi, niebezpieczny podarunek; program komputerowy skonstruowany umyślnie tak, aby uszkodzić komputer, w którym zostanie użyty, sprzedany złośliwie jako normalny software komputerowy.


Etym. - ogromny drewniany koń (z ukrytymi wewnątrz wojownikami, pozostawiony w 10 roku wojny trojańskiej przez Greków), którego Trojanie wprowadzili do miasta, co stało się powodem ich klęski; por. equo ne credite, Teucri; quidquid id est...
14 3 14
  • Użytkownik Zadane
2009-11-15T14:37:41+01:00
Syzyfowa praca - praca bezcelowa, bezsensowna, nie przynosząca żadnych efektów.Powiedzenie "syzyfowa praca" wywodzi się z mitologii greckiej, z mitu o Syzyfie
puszka Pandory - źródło nieszczęść i kłopotów.Pandora to postać z mitologii greckiej
Tantalowe męki - męczarnie wynikające z pożądania rzeczy, które znajdują się na wyciągnięcie ręki w wielkiej obfitości, a jednak są niedostępne; wieczne męki głodu, pragnienia i strachu.Powiedzenie "Tantalowe męki" ma swoje korzenie w mitologii starożytnych Greków.
stajnia Augiasza - miejsce zaniedbane, od dawna nie sprzątane, bałagan i brud.Według mitologii greckiej Augiasz, król Elidy, miał najbogatsze na świecie stada i trzody. Jednak z jego stajni przez wiele lat nie wynoszono gnoju, co spowodowało, że stosy zwierzęcych odchodów piętrzyły się wysoko, aż po sufit.
róg obfitosci niewyczerpane źródło wszelkiego dobrobytu.Według mitologii greckiej koza Amaltea karmiła własnym mlekiem nowo narodzonego Zeusa, ukrytego przez matkę na Krecie. Gdy pewnego dnia dobra koza ułamała sobie róg, Zeus wziął go do rąk i pobłogosławił. Od tej pory róg Amaltei-opiekunki napełniał się owocami albo wszelkiego rodzaju dobrami, stanowiąc dla swego posiadacza niewyczerpane źródło dostatku i obfitości.
pięta Achillesa (achillesowa) - słaby, czuły punkt.Bohater wojny trojańskiej, Achilles, to jeden z największych herosów w mitologii greckiej
koń trojański - złowrogi, niebezpieczny podarunek; zdobycz przynosząca zgubę, podstęp, fortel.Powiedzenie "koń trojański" należy do najbardziej znanych związków frazeologicznych wywodzących się z mitologii starożytnej Grecji. Rzecz związana jest z mitem o wojnie trojańskiej.
po nitce do kłębka - posługując się właściwymi przesłankami (tropami, śladami) dojść do jakieś prawdy; rozwiązać jakąś zagadkę (odkryć tajemnicę) na drodze dedukcji, logicznego rozumowania; uwieńczyć sukcesem poprawne wnioskowanie
paniczny strach - panika, nagły napad leku, przerażenia; wielki, nieopanowany strach; ogromne przerażenie.Powiedzenie "paniczny strach" wywodzi się z mitologii starożytnych Greków i jest związane z imieniem Pana. Był to niezwykły oryginał, jedna z osobliwości orszaku boga wegetacji, kwitnienia i wina, Dionizosa. Pan był synem Hermesa oraz nimfy rzecznej.
9 4 9