Odpowiedzi

  • Zsp2
  • Początkujący
2009-11-15T14:25:32+01:00
Losy Jacka Soplicy poznajemy z opowieści Gerwazego i z przedśmiertnej spowiedzi Jacka.
1. Pewny siebie zawadiaka Jacek Soplica cieszył się dużym poparciem szlachty. Chętnie wykorzystywał to magnat Stolnik Horeszko. Stolnik miał córkę Ewę- Jacek ją pokochał i pragnął pojąć za żonę, ale Stolnik stanowczo odtrącił te zaloty. Jacek ożenił się z inną kobietą i miał syna Tadeusza.
2. Okazja do zemsty nadarzyła się, gdy pewny siebie Stolnik odpierał atak Moskali. Jacek bez namysłu chwycił broń i zabił magnata. To zabójstwo zostało potraktowane jako zdrada ojczyzny- Jacek ucieka za granicę.
3. To moment przełomowy - Jacek wstępuje do Legionów, aby odpokutować winy. Opiekę nad synem powierza bratu. Opłaca też wychowanie Zosi( sieroty- córki z małżeństwa Ewy Horeszko z kasztelanem witebskim).
4. Po kilkunastu latach powraca na Litwę jako ksiądz Robak. Przygotowuje szlachtę do rozpoczęcia powstania narodowego.
5. W czasie polowania broni Tadeusza i Hrabiego. Po raz drugi ratuje Hrabiego podczas walki z Moskalami. Rana odniesiona w czasie walki okazuje się śmiertelna. Tuż przed śmiercią Jacek zdobywa przebaczenie Gerwazego, pewność, że Tadeusz i Zosia pobiorą się, oraz otrzymuje wspaniałą wiadomość o zbliżającym się ataku Napoleona na Moskwę.
5 4 5