Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-15T14:36:06+01:00
I had then seven years. The dad said that he has for me a surprise. He took me to the car and blindfolded with the kerchief, so that I saw nothing. Behind about half-hour, the car stopped . We stepped off cars and the dad was somewhere led. I by me Not know where we are. Suddenly the dad took off the band from my eyes and I saw something fantastic. I was in the land of ponies. Everywhere it was them in abundance. As the little girl I was enamoured in horses. I always wanted to be myself in such place. This however was not all - the dad asked which pleases from them to me most. This was the white pony with the black glossy mane. Straight off I fell in love him. I showed him to the dad and I said - it is this dad - Pegasus. The dad began to smile and said - the sun Pegasus is your birthday present. I I recollected that have today birthday! This was the most splendid present and the day under the sun.

Miałam wtedy siedem lat. Tata powiedział że ma dla mnie niespodziankę. Zabrał mnie do auta i zawiązał oczy chustką, tak że nic nie widziałam. Za około pół godziny, samochód zatrzymał się. Wysiedliśmy z auta i tata gdzieś mnie prowadził. ja Nie wiedzałam gdzie jesteśmy. Nagle tata zdjął opaskę z mych oczu i zobaczyłam coś fantastycznego. Byłam w krainie kucyków. Wszędzie było ich pełno. Jako mała dziewczynka byłam zakochana w koniach. Zawsze chciałam być się w takim miejscu. To jednak nie było wszystko - tata spytał który z nich podoba mi się najbardziej. Był to biały kucyk z czarną lśniącą grzywą. Od razu go pokochałam. Pokazałam go tacie i powiedziałam - to ten tato - Pegaz. Tata zaczął się uśmiechać i powiedział - słonko Pegaz to twój prezent urodzinowy. Przypomniałam sobie że mam dziś urodziny! Był to najwspanialszy prezent i dzień pod słońcem.

Prosze ; )
2009-11-15T14:51:37+01:00
The 1 June 2009 was the best day in my life. In that day I went to the fairground with my family . I had a really great time. Then we went to the aquapark. I really enjoyed that because I love to swimming. Next we went to the cinema and I watched the best film I've ever seen. I will never forget that day.
2 5 2