Witam! Mam problem z napisaniem rozprawki, trzeba znać treść ,,Pana Tadeusza'' ja niestety nie przeczytałem i mam problem.
Temat rozprawki:
Znasz dzieje Jacka Soplicy - opowiada o nich zarówno Gerwazy, jak i sam bohater. Zastanów się nad zagadnieniami i przygotuj argumenty na rzecz sformułowancyh przez siebie tez:
(i tutaj mamy do wyboru dwa tematy)
• Czy Gerwazy jest obiektywny, gdy relacjonuje Hrabiemu stosunki między Jackiem i Stolnikiem? Jaki ważny szczegół przemilcza.
•Dokonaj bilansu życia Jacka Soplicy. Czy - Twoim zdaniem - bohater poniósł żcyciową klęskę, czy może umierać spokojny i szczęśliwy?

Trzeba napisać tylko na jeden z tematów.Proszę o pomoc i z góry dziękuję.

1

Odpowiedzi

2009-11-15T15:40:19+01:00
Dokonaj bilansu życia Jacka Soplicy
Jacek Soplica pochodził z zamożnej rodziny. Miał duże poszanowanie wśród mieszkańców Soplicowa. Od kilku lat przyjaźnił się z Horeszką, panem pięknego zamku i ojcem Ewy w której był szalenie zakochany. jednak nie wiedział, że Horeszce zależy na jego przyjaźni tylko dlatego, żeby mieć poparcie wśród jego rodziny, gdyż miała ona duże znaczenie w owej miejscowości. Jacek głęboko zakochany w pięknej Ewie, korzystając z zaproszenia na obiad postanawia poprosić ją o rękę. Horeszko wyczuwając sytuację podaje Soplicy "czarną nalewkę" co oznaczało odrzucenie oświadczyn.
Jacek pod wpływem napięcia i spanikowany tą całą sytuacją ucieka do Polski. Poznał tam pierwsza lepszą kobietę z którą się ożenił. Spłodził syna, którego nazwali wraz z żoną Tadeusz i postanowił wrócić z rodziną na Litwę. Jednak mieszkanie blisko Horeszków nie pozwalało mu zapomnieć o dawnej miłości do Ewy. Przybity całą sytuacją, smutkiem, żalem i rozpaczą Jacek popada w alkoholizm. Pije przez miesiące i zaniedbuje swoją rodzinę: syna i żonę. Po kilku miesiącach umiera jego żona i Soplica zaczyna pić jeszcze bardziej. Gdy pewnego razu wraca pijany do domu, zauważa, że moskale napadli na zamek Horeszko, który po raz kolejny odnosi zwycięstwo. Nie mogąc znieść kolejnego zwycięstwa dawnego przyjaciela, pijany Jacek chwyta za strzelbę i w afekcie zabija Horeszkę. Świadkiem tego wydarzenia był Gerwazy (sługa Choruszki). Natychmiastowo, okrzyknięto Soplicę ZDRAJCĄ NARODU, gdyż myślano, że sprzymierzył się z wrogiem. Przestraszony Jacek oddaje Tadeusza pod opiekę Telimenie i ucieka. Wstąpił do zakonu bernardynów. Z upływem czasu zmienił się w cichego, skromnego księdza walczącego u boku generała DĄBROWSKIEGO. Chciał oczyścić swoje winy, jakie uczynił wobec Horeszki. Wreszcie zesłany z powrotem na Litwę w celu zorganizowania powstania przeciwko Moskalom, przybiera pseudonim "robak" , w pokucie jaką sobie przybrał. Wyrzuty sumienia gnębiły Jacka i za wszelką cenę chciał pomagać innym i naprawiać zło jakie wyrządził. Wreszcie oddał swoje życie, ratując hrabiego od śmierci przyjmując strzał na siebie. Gdy umierał, wyspowiadał się, Gerwazy słysząc jak był naprawdę wybaczył mu i od tamtego dnia uważano go za gorącego patriotę.
1 5 1