Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-15T15:56:32+01:00
Jan Bytnar "Rudy jest jednym z trzech głównych bohaterów książki
Aleksandra Kamińskiego "Kamienie na szaniec".
Urodził się 6 maja w Warszawie. Zginął w wyniku tortur, zadanych ręką niemieckiego oprawcy.
Mimo młodego wieku (20 lat), brał udział w wielu akcjach dywersyjnych w czasie nazistowskiej okupacji na ziemiach polskich (1939-1943). Wraz z "Alkiem" i "Zośką" był absolwentem prestiżowego warszawskiego gimnazjum im. Stefana Batorego.
W domu Janek nie mógł narzekać na brak wzorców: oboje rodzice byli nauczycielami. Ojciec - Stanisław Bytnar pochodził z chłopskiej rodziny, dzięki własnemu uporowi zdobył wykształcenie (niczym Andrzej Radek z "Syzyfowych prac"), walczył w legionach Piłsudskiego o wolną Polskę.
Rudy - to pseudonim w pełni odpowiadający Jankowemu wyglądowi: miał rude włosy oraz piegi. Jego oczy i czoło nadawały mu inteligentny wyraz twarzy. Miał drobną budowę ciała, był szczupły.
Patriotyzm - jest to jego dominująca cecha. Już samo podjęcie walki w obliczu miażdżącej przewagi nieprzyjaciela udowadnia, że tej wartości chłopakowi nie brakowało.
Inną cechą "Rudego" jest niewątpliwie odwaga. Namalowanie kotwicy - symbolu Polski walczącej, pod samym nosem gestapo (pomnik Lotnika) mówi samo za siebie.
Bohater nie tylko sprawiał wrażenie inteligentnego - on po prostu był inteligentny. Świadczy o tym jego pomysłowość - umiejętność konstruowania bomb.
Bytnar lubił chodzić własnymi ścieżkami - paradoksalnie jako osoba zamknięta w sobie, przyciągał do siebie wielu kolegów.
Nie można "Rudemu" odmówić uporu - kiedy był brutalnie przesłuchiwany, nie wydał żadnego przyjaciela. Widać, że ten chłopak nie bał się poświęcić samego siebie. Zapłacił za to najwyższą cenę.
Chłopak miał wiele talentów. Jednym z nich było konstruowanie urządzeń technicznych: "piór" przeznaczone do malowania haseł dywersyjnych jest tego przykładem.
Innym jego talentem było... gotowanie. Na każdym wyjeździe ze znajomymi pełnił zaszczytną rolę kucharza. Początkowa kpina ze strony kolegów szybko zamieniła się w uznanie wraz ze wzrostem umiejętności w tejże dziedzinie.
Tutaj wychodzi jeszcze jedna cecha całej trójki naszych bohaterów: dążenie do perfekcji. Każdy z nich nieustannie rozwijał swoje talenty. Jako że "Rudy" miał ścisły umysł, sprawował pieczę nad techniczną stroną przygotowania w walce o Polskę.
Ściśle określone zasady, ciężka praca, oraz skromność, a przy tym jeszcze wielka sympatia sprawiły, że Jan miał wielu przyjaciół - ludzie szanowali tego "złotego chłopca".
Do dziś jest uznawany za przykład dla młodych ludzi.
Reprezentuje wartości, które są ponadczasowe. Patriotyzm, odwaga, zdolność do poświęceń, skromność, inteligencja, przyjacielskość - wszystkie te cechy opisują "Rudego
Uważam bohatera książki "Kamienie na szaniec" za osobę godną naśladowania. Człowiek, który daje z siebie wszystko, który "umiał pięknie żyć, ale też pięknie umrzeć", zasługuje na szacunek. Czuję się dumny z tego, że ten młody mężczyzna był tak jak ja Polakiem