Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-15T16:18:22+01:00
I wake up at 6 o’clock. I go to the bathroom. I wash my eyes, face and brush my teeth. I get dress . I pack my book’s and I go to kitchen. I eat a breakfast . I usually eat a milk with corn flakes. I don’t make a second breakfast because I buy a sandwich in school shop. Its a 7 o’clock and I go to the bus stop. I wait a moment to bus. I go by bus 15 minutes and I go to the tram stop. I go by tram 8 minutes. From tram stop I go to school 6 minutes. I start my lessons a polish. I wait to long playtime and I go to shop. I buy a sandwich and juice. My last lesson is Geography. I can go to home. My first activity when I’m at home I clean hand and eat a dinner. Next I do a homework. When I finish do a homework I go to walk with my two dog’s. I go to my friend and we go together. When I come back home I watch TV. Next I tidy up my room and I read a book. When is 7 o’clock p.m. I go to run 5 kilometers. At 8 o’clock p.m. I have a shower. Next I eat a supper. I brush my teeth. I go to my badroom and set a alarm. I go to bad.


Budzę się o 6. Idę do łazienki.Myję oczy, twarz i szczotkuję zęby. Ubieram się. Pakuję książki i idę do kuchni. Jem śniadanie. Zawsze jem płatki z mlekiem. Nie robię drugiego śniadania ponieważ kupuję kanapkę w sklepiku szkolnym. Jest 7 godzina i idę na przystanek. Czekam chwilę na autobus. Autobusem jadę 15 minut i idę na przystanek tramwajowy. Tramwajem jeżdzę 8 minut. Od przystanku mam 6 minut drogi do szkoły. Lekcje zaczynam polskim. Czekam na długą przerwę i idę do sklepu. Kupuję kanapkę i sok. Moja następna lekcja to geografia. Mogę iść do domu. Moją pierwszą czynnością kiedy przychodzę do domu jest mycie rąk i jedzenie obiadu. Następnie odrabiam lekcje. Kiedy kończę lekcje idę na spacer z moimi 2 psami. Idę do mojej przyjaciółki i idziemy razem. Kiedy wracam oglądam telewizję. Następnie sprzątam w moim pokoju i czytam książkę. Kiedy jest 7 godzina wieczorem, biegnę 5 km. Jest 8, wieczór. Biorę prysznic. Następnie jem kolacje.Myję zęby. idę do mojego pokoju i nastawiam budzik. Idę spać.

;)
2009-11-15T17:56:27+01:00
I usually get up o 7 o clock. I wash my teeth and face. I must clear my bed and pack to the school. I often eat breakfast at 7.30 am. On 7.50 am. i go to my school. On 8.00 am in school onto 2 pm. On 2.20 pm. i go to my house. On 3. pm. i have dinner on my family. I watch Tv onto 7 pm. On 7.30 pm. i do my homework. On 8 pm. i wash my body. On 9 pm. i go to sleep.

Zazwyczaj wstaje o 7 rano. Myję zęby i twarz. Muszę pościelić łóżko i zapakować się do szkoły. Często jem śniadanie o 7.30 rano. O 7.50 ide od szkoły. O 8 rano jestem w szkole do 14. O 14.20 idę do domu. O 15 mam obiad z rodziną. Oglądam Telewizję do 19. O 19.30 robie zadanie domowe. O 20 biorę kąpiel. O 21 kładę się spać