Odpowiedzi

2009-11-15T17:40:03+01:00
Dominujący wpływ na przekształcenie się rycerstwa w stan szlachecki był fakt, że wynaleziono nowe techniki walki i rycerz zakuty w ciężką zbroję nie był już potrzebny.
Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-15T17:46:30+01:00
Szlachta powiekszała swe majatki poniewaz zajmowala sie rolnictwem, a dochod ze zboza byl glownym wkladem w budzet poszczegolnego szlachcica, rolnictwo miało charakter ekstensywny, tzn ze nie stosowano zadnych nawozow, a poniewaz plon z takiego rolnictwa był mały to był glowny powod zdobywania coraz wiekszych polaci ziemi pod gospodarstwa tzw folwarki. a w takze ponad polowa plonow byla splawiana do Gdanska gdzie sprzedawano je na zachod co pozwalalo szlachcicom sie bogacic.
Szlachta zdobywala ziemie pod folwarki poprzez szereg statutów wydawanych przez wladcow. pierwszy z nich statut warecki z 1423 roku dawal szlachcie mozliwosc pozbawienia ziemi krnabrnego i buntowniczego soltysa. natomiast statuty piotrkowskie z 1496 roku przywiazywaly chlopa do ziemi i zmuszaly go do odrobku panszczyzny a takze ograniczenia wychodzstwa ze wsi.


Dominującym czynnikiem przekształcania się rycerstwa w stan szlachecki była rządza władzy szachcicę mieli bardzo dużo ziem a zwykli chłopi robili za nich cała robotę szlachta płaciła im tylko. Wynaleziono też nowe techniki takie jak łatwiejsze uprawy rolne oraz inne typy walki ((turnieje)) które organizowali szlachcicę i obstawiali swoich rycerzy.