Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-15T18:38:15+01:00
1.Szlachta podobno ceniła Sobieskiego tylko jako wodza; mówiono o nim, że jest skąpy i całe swe pieniądze oddaje Żydom na procent
2.To za krola Jana powstało przysłowie "Słowo się rzekło, kobyłka u płotu"
3.Na pewno najbardziej znanym lekarzem Sobieskiego był Irlandczyk, Bernard O' Connor, długoletny opiekun i powiernik króla.
4.życie Sobieskiego przemożny wpływ miała płeć piękna.
5. Już w 1646r. młodzi bracia Sobiescy zostali wysłani magnackim zwyczajem "na nauki" zagraicę, do Francji.
6.Sobieski nie umiał obchodzić sie z kobietami po "po dżentelmeńsku".
7.W 1660r. król Jan Kazimierz nadał Sobieskiemu starostwo stryjskie, po zmarłym wojewodzie bełskim Krzysztofie Koniecpolskim.
8.7 października 1683r. polska awangarda została zaskoczona i rozbita przez przeważające siły tureckie nieopodal wsi Parkany. Uciekające w popłochu wojska zostawiły w tyle królewską eskortę która zresztą też poszła w rozsypkę. W otoczeniu monarchy zostało tylk siedmiu zołnierzy. Król był otyły, z trudem więc galopował. Podtrzymywali go za ręce wierny sługa Matczyński oraz przypadkowy szlachcic litewski.
9.Smierć matki Sobieskiego
10.Otóż przed śmiercią nakazała ona, aby urządzić jej skromny katafalk. Jan Sobieski takowąż sprawił i umieścił na nim napis: Sic mater voluit (tak chciała matka), lecz kazał także sprawić wspaniałe "castrum doloris" (aby nie uwłaczyć splendorowi rodu) z napisem: Sic filium decuit (tak zdecydował syn).
11.18 V 1638 roku królewicz Jan Kazimierz (podążający do Hiszpanii, w celu objęcia stanowiska admirała floty hiszpańskiej i wicekróla Portugalii) został zatrzymany przez Francuzów w miejscowości Tour de Bouc pod zarzutem szpiegostwa.
12.oponent Jana III - Kazimierz Sapiecha pod koniec życia tytułował się Kazimierzem IV tak był pewny korony po królu Janie.
13.Miał też zamek w Rzucewie koło Pucka.
14.Napisał list o wygranej na wojnie do KRÓLOWEJ MARYSIEŃKI
15.Sobieski wymyślił na wojnie zeby do zbroij na plecach ptasie piura które płoszyły nadjeżdżające konie przeciwnika
16.Ja słyszałam, że kiedy przed Bitwą pod Wiedniem Kara Mustafa posłał Sobieskiemu mak z wiadomością, że tj. trudno policzyć ten mak tak trudno będzie zwyciężyć jego wojska, na to Sobieski mu posłał pieprz z wiadomością, że tj. nietrudno go policzyć o tyle trudno go zgryźć, a co dopiero go zjeść. Tak więc trudno zwyciężyć wojska Sobieskiego.

Tylko 16 ale proszęę bardzo :-) pozdrawiam muha