Odpowiedzi

2009-11-15T18:25:28+01:00
Kobiety w Polsce są niedoceniane. Mimo, że lepiej wykształcone gorzej zarabiają (około 83% zarobków mężczyzn) i zajmują niższe stanowiska. Ta tendecja ujawnia się już w szkołach gdzie dziewczynki traktuje się jako niezdolne do rozumienia matematyki, jako urodzone humanistki i rzeczywiście- zaczynają gorzej się uczyć w przedmiotach ścisłych. Niektóre badania mówią iż dziewczynki lepiej się uczą matematyki w klasach jednopłciowych. Z kolei obecność dziewczynek wpływa lepiej na chłopców, którzy w klasach męskich osiągają gorsze wyniki. Ogólne wynki nauczania pokazują że dziewczynki przodują zarówno w szkołach średnich jak i potem już na studiach. Procentowo więcej kobiet studiuje. Kobiety łatwiej znoszą niepowodzenia, ciężką pracą nadrabiają i zdobywają lepsze wykształcenie niż ich rówieśnicy. Psychologowie twierdzą, ze Polki łatwiej zniosły transformację ustrojową gdyż łatwiej przystosowują się do zmian. Męzczyźni znacznie gorzej znoszą np. bezrobocie, łatwiej i szybciej się załamują. Kobieta obarczona rodziną i dziećmi nie może sobie na taki luksus pozwolić. Spośród wszystkich krajów europejskich to w Polsce najwięcej kobiet prowadzi własną działalność gospodarczą. Jednocześnie prawie są nieobecne w polityce, a im wyższe stanowisko tym kobiet mniej. W biznesie to mężczyźni zajmują większość kierowniczych stanowisk. Kobieta musi dwa razy więcej pracować aby osiągnąć równorzędne z mężczyzną stanowisko. Zarazem sytuacja ma też źródło w tym, że same o sobie źle myślimy. Wg COBOS-u 71 % kobiet odrzuciłoby propozycję awansu na kierownicze stanowisko. Uważamy się za niezdolne do podejmowania decyzji, boimy się odpowiedzialności i sądzimy iż nasze wykształcenie i umiejętności są dużo niższe! Źródło takiego stanu jest z pewnością w rodzinie gdzie dziewczynki wychowuje się inaczej niż chłopców. Podkreśla się skromność, podległość i pracowitość. Dziewczynki są wdrażane do obowiązków domowych, chłopcy nie. I to się nie zmienia- bez znaczenia jest jakie stanowisko kobieta zajmuje i tak czeka ją drugi "etat" w domu. Polacy deklarują parnerstwo w związku, ale praktyka pokazuje co innego. Przyznać trzeba, że im wśród osób z wyższym wykształceniem podział obowiązków jest powszechniejszy. Jednak nadal nie jest zbyt różowo i czy można się dziwić, że kobiety nie dbają tak o swoją karierę?
2 5 2
2009-11-15T18:25:47+01:00
1978 - Historyczne centrum Krakowa (K)
1978 - Zabytkowa kopalnia soli w Wieliczce (K)
1979 - Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1940-1945) (K)
1979 - Puszcza Białowieska - (wspólnie z Białorusią) (P)
1980 - Historyczne centrum Warszawy (K)
1992 - Stare Miasto w Zamościu - przykład renesansowej zabudowy miejskiej
1997 - Średniowieczny zespół miejski Torunia (K)
1997 - Zamek Krzyżacki w Malborku (K)
1999 - Kalwaria Zebrzydowska: manierystyczny zespół architektoniczny i krajobrazowy oraz park pielgrzymkowy z XVII w. (K)
2001 - Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy (K)
2003 - Drewniane kościoły południowej Małopolski - Binarowa, Blizne, Dębno Podhalańskie, Haczów, Lipnica Dolna, Sękowa (K)
2004 - Park Mużakowski nad rzeką Nysą (wspólnie z Niemcami) (K)
2006 - Hala Stulecia (Hala Ludowa) we Wrocławiu (K)
2000-Zabytkowe centrum Brugii(Belgia)
1998-La Grand-Place w Brukseli

legenda k-kultura, p-przyroda
1 3 1