Odpowiedzi

2009-11-15T20:06:02+01:00
Kreon byl bardzo dobrym władzcą , był bogobojny , kierował sie prawem boskim , oddzielal sprawy rodzinne od dobr państwa.Dla obywateli był bardzo szczodry , liczył się z nich opinia , ale przy tym byl rownierz bardzo groznym wladzca
3 3 3
2009-11-15T20:07:30+01:00
Mam to ze streszczenia książkowego :>

Kreon był głową kraju i jego obowiązkiem było dbać o swój kraj. Jako władca musiał dawać przykład innym. Jego rozkazów nie można bezkarnie łamać. Kreonem kierowało poczucie dumy i nie chciał, żeby poddani łamali prawo. Ważną rolę odegrał fakt, iż osobą, która odważyła się przeciwstawić była kobieta. Taka sytuacja w jeszcze większym stopniu uraziła jego dumę i przez to nie był w stanie postąpić inaczej aniżeli skazać na śmieć Antygonę. Jednak król Teb nie zrobił tego wyłącznie ze swojej pychy, ponieważ nie do końca wierzył w słuszność swojej decyzji.Następnym argumentem jest fakt nie pochowania zwłok Polinejklesa. Człowiek ten walczył przeciwko krajowi, a więc Kreon miał na celu wyłącznie dobro społeczne oraz interesy państwa. Czuł się odpowiedzialny za porządek i bezpieczeństwo w ojczyźnie.Jako władca nie mógł dopuścić do tego, by lekceważono jego rozkazy. Nie przestrzegając zasad, które sam ustalił, mógłby spowodować bunt wśród obywateli. Bał się zarzucenia mu protekcji i kumoterstwa. Należy pamiętać, iż Kreon objął rządy w trudnym dla państwa momencie: wcześniej spustoszony, do czego przyczynił się Sfinks, potem ojczyzna nękana wieloletnią zarazą spowodowaną kazirodczym związkiem Edypa z Jokastą. Nie wolno również zapomnieć o znacznie osłabionym wojsku w wyniku bratobójczej wojny Eteoklesa z Polinejklesem. To wszystko przyczyniło się do beznadziejnej sytuacji kraju, dlatego też Kreon pragnął przywrócić trwały pokój i porządek w państwie.
Podsumowując te rozważania należy stwierdzić, że Kreon nie był winny. Jako władca musiał tak postąpić, gdyż naraził by się na bunt poddanych i utratę autorytetu. Skazując Antygonę na śmierć, miał tylko na uwadze dobro państwa, a zakazując grzebać Polinejklesa chciał zapewnić bezpieczeństwo ojczyźnie. Gdyby nie ukarał Antygony zlekceważyłby prawo zachęcając do tego innych..
1 5 1