Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-15T20:27:22+01:00
.1.swiat
W Belgradzie zmarł patriarcha Pavle, który stał na czele serbskiej Cerkwi prawosławnej w czasie wojen na obszarze byłej Jugosławii w latach 90. Miał 95 lat. Od 2008 roku, w związku z chorobą, był zwolniony z obowiązków zwierzchnika Cerkwi.

Na wiadomość o jego zgonie setki wiernych przyszły do głównej cerkwi w centrum Belgradu. - Śmierć patriarchy Pavle jest wielką stratą dla Serbii - ogłosił prezydent Boris Tadić. Jak dodał, są ludzie, którzy wiążą całe narody i Pavle był taką osobą.

Pavle urodził się jako Gojko Stojcewić w miejscowości Kucanci, na obszarze ówczesnego Cesarstwa Austro-Węgierskiego (obecnie Chorwacja). W 1957 roku został biskupem diecezji obejmującej również Kosowo, mające wówczas status okręgu autonomicznego w ramach Socjalistycznej Republiki Jugosławii. W tym czasie odważył się niejednokrotnie mówić otwarcie o trudnościach, na jakie napotykają Serbowie w zamieszkanym przez większość albańską Kosowie. Być może śmiałość jego ówczesnych wypowiedzi spowodowała, że został wtedy napadnięty i pobity.
2. Kraj
Idziesz na solarium? Musisz się zarejestrować - to najnowszy pomysł posła PiS. Waldemar Andzel zabiega, by ministerstwo zdrowia wprowadziło w solariach obowiązek imiennego ewidencjonowania klientów - dowiedział się portal tvp.info. Powód? Zdaniem posła, korzystanie z solarium może wywołać raka skóry i pacjent powinien mieć możliwość udowodnienia przed sądem, dlaczego zachorował.

Parlamentarzysta przypomina, że związek opalania na solarium ze zwiększoną zapadalnością na raka skóry jest dowiedziony naukowo. Badania wykazały, że osoby opalające się na solarium przed 30. rokiem życia o 75% częściej chorują na czerniaka. W związku z tym w czerwcu niemiecki Bundestag podjął decyzję o tym, że z solarium mogą korzystać jedynie osoby pełnoletnie.
3. Bydgoszcz

Piątek 13-tego listopada z pewnością nie okazał się pechowym dla uczniów bydgoskich szkół ponad gimnazjalnych, którzy z rąk prezydenta Konstantego Dombrowicza odebrali stypendia oraz nagrody finansowe.

- Jeszcze kilka lat temu spotykaliśmy się z pięcioma, czasem siedmioma młodymi ludźmi. Dzisiaj sala jest prawie pełna finalistów i laureatów olimpiad. To krok w dobrą stronę. – mówił Marian Sajna, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Bydgoszczy. Podczas spotkania w sali sesyjnej uhonorowanych zostało 5 absolwentów z II, III i VI liceum ogólnokształcącego, którzy przez kolejne 9 miesięcy otrzymywać będą stypendium w wysokości 500 zł. Wyróżnieni kontynuują naukę na kierunkach technicznych bydgoskich uczelni. Nagrody otrzymali również finaliści olimpiad – łącznie prezydent wręczył 67 nagród dla 58 uczniów. – Jest to wspaniała okazja do spotkania się z gronem młodych ludzi, którzy już niedługo będą budować Bydgoszcz. Zapraszam Was do dalszej, wytężonej pracy. Dziękuję za dotychczasowe osiągnięcia również Waszym pedagogom, którzy pomagają poszerzać Waszą wiedzę. – mówił prezydent Konstanty Dombrowicz.

Suma nagród wyniosła 200 tys. zł.
1 5 1
2009-11-15T20:31:39+01:00
Kraj:
SLD: rząd Tuska prowadzi politykę medialną
Szef SLD Grzegorz Napieralski ocenił, że dwa lata rządu Donalda Tuska pokazały, że lider PO prowadzi politykę bardziej medialną, niż rzeczywistą. Nieradzenie sobie z kryzysem gospodarczym, brak reform w służbie zdrowia i edukacji, a w wielu dziedzinach kontynuacja działań rządu Jarosława Kaczyńskiego - to główne zarzuty lidera lewicy pod adresem obecnego rządu

świat:
Barack Obama z historyczną wizytą w Chinach
Prezydent USA Barack Obama przybył w niedzielę do Szanghaju, rozpoczynając swoją pierwszą wizytę w Chinach. Rozmowy z przedstawicielami chińskich władz mają dotyczyć m.in. kwestii gospodarczych, międzynarodowych punktów zapalnych, takich jak Iran czy Korea Północna, oraz walki ze zmianami klimatycznymi.

1 3 1