Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-15T21:49:35+01:00
Parys był synem króla Troi Priama, bratem Hektora, Deifoba i Kasandry, ukochanym królowej Sparty Heleny, natomiast Hezjod był
epikiem greckim. Nieznana jest dokładna data jego życia; najczęściej, zgodnie z argumentem filologa aleksandryjskiego Arystarcha z Samotraki, umieszcza się Hezjoda około 700 r. p.n.e. Niektórzy badacze uważają go za starszego nawet od Homera. Spór na ten temat istniał już w starożytności. Jego imię tłumaczy się jako "ten, co wysyła pieśń", co może świadczyć o fakcie, iż Hezjod należał do grona aojdów. Jest pierwszym w historii literatury poetą, o którego życiu wiemy dzięki umieszczeniu poszczególnych faktów we własnych dziełach.

Mam nadzieje ze chodziło ci o Hezjoda, a nie jak napisałeś Hezjota :P
2 3 2
2009-11-15T21:58:10+01:00
Parys - według greckiej mitologii był synem króla Troi Priama, bratem Hektora, Deifoba i Kasandry, ukochanym królowej Sparty Heleny.
Na kilka dni przed urodzeniem chłopca jego matka, Hekabe, miała sen, że wyda na świat pochodnię, od której spłonie miasto. Wróżbici przepowiedzieli, że Parys będzie przyczyną upadku Troi. Został więc oddany pasterzowi Angelosowi, aby ten porzucił chłopca w górach. Angelos jednak nadał chłopcu imię Parys i wychował razem ze swoimi dziećmi. Gdy Parys dorósł, Priam i Hekabe, nie wiedząc nic o królewskim pochodzeniu młodzieńca, przyjęli go do swego domu i ożenili z Ojnone.

Hejzota nie znam nie pamiętam sry zią.

Mitologia grecka to jedna z tych dziedzin starożytnej wiedzy, która mimo wysiłków średniowiecznych hierarchów kościelnych dotrwała do naszych czasów, kiedy to liczni autorzy zabrali się za jej tłumaczenie na ojczyste języki i edytowanie w tomikach. Oczywiście znane są również inne formy wyrazu mitologii, w tym między innymi w filmie. Znane jest kilka różnych ekranizacji historii, związanych z mitologią, w ty również seriale telewizyjne, w których jednak legendy zostały ponaginane we wszystkie możliwe strony i rzadko odpowiadają oryginałom.
Na mitologii greckiej wzorowała się mitologia rzymska, która przejęła w zasadzie większość bóstw, ale pozmieniała im imiona. Od tych imion wzięły się m.in. nazwy planet w układzie słonecznych.
Niniejsza strona zawiera opisy najważniejszych bóstw, czym się zajmowali według greków oraz jakie było ich znaczenie dla zwykłego śmiertelnika.

1 5 1