Odpowiedzi

2009-11-15T22:19:13+01:00
Mam charakterystykę Edypa;P... jest w wypracowaniach na zadane.pl ;) ale niestety nie mam chyba cytatów o ile dobrze pamiętam (miałam to rok temu). Pisaliśmy z tego pracę klasową... zajmuję mniej więcej ponad półtorej strony A4 masz tu:

Edyp jest tytułowym oraz głównym bohaterem Sofoklesa "Król Edyp". Z greckiego Edyp oznacza "o spuchniętych nogach" i rzeczywiście tak było. Aby tego dowieść należy cofnąć się do czasów, gdy Edyp był noworodkiem. Jego matka Jokasta wraz z mężem, a ojcem Edypa, Lajosem przestraszyli się przepowiedni i przekłuli Edypowi pięty, a potem porzucili go w lesie na pewną śmierć. Ten jednak trafił na ludzi, którzy go znaleźli i oddali w ręce królowej na wychowanie.
Edyp to uparty wzór godny naśladowania. Aby poznać swoją przeszłość wybrał się do Delf do wyroczni. To był pierwszy błąd. Wkrótce po tym nieświadomie zabił swojego biologicznego ojca. Kiedy został Królem Teb, dbał bardziej o dobro i bezpieczeństwo swojego ludu i królestwa niż swoje. Troszczył się o dobro ogółu państwa i jego obywateli, w szczególności kiedy nad Tebami zawisła klątwa ze strony Bogów. Państwa zaczęły wtedy nawiedzać zarazy, choroby, nieszczęścia. Właśnie do Edypa z prośbą o pomoc przyszli poddani. Edyp jako dobry władca chciał pomóc, nie pozostał nieczuły na los swojego królestwa. Od razu chciał dowiedzieć się co jest przyczyną ów klątwy. Wezwał wieszcza Terezjasza, ale na początku nie wierzył w to co wieszcz mówił. Kiedy w końcu pogodził się z prawdą i zostało mu to udowodnione, że żył w związku kazirodczym z własną matką oraz zabił swojego ojca, kazał Kreonowi wygnać siebie z kraju.
Król Edyp był więc wg mnie dobrym człowiekiem, gdyż miał na uwadze dobro swojego ludu. Nie został do tego zmuszony, aby odejść z kraju. Uznał jednak, że tak będzie najlepiej i dla niego i dla Teb. Przyjął wiadomość o kazirodztwie z honorem. Każdy człowiek jest kowalem swojego losu, tutaj niestety zawiniło przeznaczenie.
Moim zdaniem nie możemy go, więc karać ani nawet oceniać za jego niewiedzę na temat swojego dzieciństwa oraz przeszłości. Reprezentuje on postawę godną naśladowania, nie mniej jednak postąpił słusznie, jeżeli chodzi o wygnanie siebie z Teb.
2 5 2