Odpowiedzi

2009-11-16T08:15:15+01:00
Rola proroków, tych biblijnych, jest bardzo istotna. Prorocy są łącznikiem między Bogiem a narodem. To prorokom Bóg ogłasza swoją wolę. Najczęściej ostrzega przed grożącymi narodowi karami. Bóg ostrzrgając wzywa do opamiętania się i poprawy. Można zaryzykować stwierdzenie, że prorok jest swoistym medium dzięki któremu możemy mieć łączność z Bogiem, mieć świadomość tego, co wobec nas zamierza. Ich los nie był jednak słodki. Jak zwykle ludzie nie chcieli słuchać o niezbyt pomyślnej przyszłości. Ich niezadowolenie skupiało się na prorokach, na których się wyładowywano. Kiedy nieszczęście nadejdzie a tym samym przepowiednia wypełni się – przychodzi opamiętanie. I wtedy znowu prorok ma ważną rolę do spełnienia. Rozgoryczonych ludzi musi przekonać o miłości Boga do nich i tym, że jeśli się poprawią Bóg im przebaczy.
A do proroków i ich roli nawiązują pisarze i twórcy literaccy.
Dziś rola proroka jest inna. Także w świecie ochrzczonych. Zawsze jednak trudna- bo nikt nie chce słyszeć o tym, że coś czyni źle, lub, że za złe czyny trzeba ponieść karę.
Ale w konsumpcyjnym świecie prorok musi przypominać, o tym , że istnieje inny świat do którego zmierzamy. Musimy o tym pamiętać, że nasze życie jest oceniane i będziemy z tego rozliczeni. Pamiętać też musimy o tym, że żyjemy wśród ludzi i musimy być na ich problemy otwarci. Żyjemy wśód ludzi i dla ludzi. A banalna prawda o tym ,że należy czynić dobro bo tego od nas oczekuje Bóg jest najważniejsza i najczęściej zapominana.

2009-11-16T08:29:36+01:00
PROROK-obdarzony charyzmą przywódca religijny i kultowy;częto fanatycznie przeświadczony,że jest przeznaczony przez Boga lub bótwo do wyjątkowego posłannictwa i mistycznego,ekstatycznego i wizjonerskiego głoszenia przesłania bożego;do nojbardziej znanych i posiadających wpłw zalicza się m.in. proroków Starego Testamentu;MAHOMETA,ZARATUSTRĘ,MAHDIEGO.Współcześnie prorocy często samozwańczo ogłaszają się jako założyciele nowych kościołów,bądż sekt religijnych.
  • Użytkownik Zadane
2009-11-16T09:10:25+01:00
Taki prorok ma dawać świadectwo o Bogu i mówić o działalności Jezusa na Podstawie Księgi. Prorok to osoba która powinna być w stanie dawać dobry przykład ludziom i nauczać ich w sferze wiary.