"Człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać" - napisz rozprawkę na podstawie tego cytatu, odwołując się do poznanych w klasie 2 gimnazjum bohaterów lektur : "Syzyfowe prace"(metoda rusyfikacji),"Kamienie na szaniec", "Krzyżacy" (np.jurand), a przede wszystkim do "stary człowiek i morze". Proszę o pomoc :)

1

Odpowiedzi

2009-05-07T23:30:02+02:00
Odwołanie do Starego Człowieka i morze:
Santiago poniósł klęskę jako rybak, jednak odniósł zwycięstwo jako człowiek, pokonał własną słabość, poczuł się znów silny, młody, sprawny, udowodnił samemu sobie, że na wiele go jeszcze stać, że nie jest zupełnie nie potrzebny, że może zostać bohaterem. Klęska Santiago jest niezawiniona: zrobił wszystko tak jak trzeba, pokonał ból, samotność, starość, zwątpienie.W odniesieniu do Santiago mówimy o heroizmie nie tylko walki, ale i klęski. Umiejętność pogodzenia się z przegraną, wtedy, gdy wszystko wykonało się należycie i pokonało uczciwie wszystkie przeszkody jest trudną sztuką. Trzeba być prawdziwie męskim, żeby jej dokazać.
W Kamieniach na Szaniec chodzi mniej więcej o to, że polska młodzież nie dawała za wygraną, choć czasem ponosiła klęski, zawsze walczyła do końca. I choć większość z Pokolenia Kolumbów oddała swe życie za Polskę, mam pewność, że nigdy by tego nie żałowali. Mimo tego, że zostali zniszczeni (umarli) nie dali się pokonać, stoczyli walkę do końca.