Odpowiedzi

2009-11-16T12:52:40+01:00
Akcja rozgrywa się w Tebach. Mieszkańcy miasta właśnie wygrali wojnę. W walkach zginęli dwaj bracia z królewskiego rodu: Eteokles i Polinejkes. Pierwszy jako bohater - obrońca ojczyzny, drugi jako tchórz.
Antygona, ich siostra łamie zakaz aktualnego władcy Teb, dokonując symbolicznego pogrzebu brata - zdrajcy państwa - Polinejkesa. Zostaje za to skazana na śmierć. Kreon nie daje się przekonać do odstąpienia od tego wyroku, chociaż prosi go o to jego syn i narzeczony Antygony, Hajmon. Piękna księżniczka zostaje zamurowana w grobowcu. Popełnia tam samobójstwo. Ginie także syn Kreona, Hajmon, który przebija się mieczem. Dowiadując się o tym samobójstwo popełnia także matka Hajmona i żona okrutnego władcy - Eurydyka. W zakończeniu tragedii Kreon to człowiek całkowicie złamany przez los, którego wyroki okazały się dla niego wyjątkowo nieprzychylne.
1 5 1
Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-16T13:10:58+01:00
Tragedie Sofoklesa nawiązuje do mitu tebańskiego.Antygona koncentruje się wokół pogrzebania ciała Polinejkesa i konsekwencjami tego.W dramacie tym pojawia się konflikt dwóch racji:Antygony i Kreona.Racje Antygony:prawo boskie jest ważniejsze niż prawo ludzkie.Jako siostra ma obowiązek pochować brata,kieruje się miłością.Uczucie jest ważniejsze niż bezduszny rozkaz.Jako wolna jednostka ma prawo do swojej religii i obrządku.Uważa że karanie po śmierci należy do Bogów a nie do ludzi.Czuje się zobowiązana pomóc duszy brata wędrówce do Hadesu.Kreon jako władca chce zareagować na zdradę Polinejkesa.Dobro ojczyzny uznaje za ważniejsze od dobra jednostki dlatego nie odstępuje od kary dla swej krewnej.Żąda posłuszeństwa obywateli wobec władzy,broni ustalonych praw.Antygona jest postacią tragiczną pogrzebała ciało brata i poniosła konsekwencje tego czynu,gdyby tego nie zrobiła dręczyłyby ją wyrzuty sumienia a po śmierci zostałaby ukarana przez Bogów.
1 5 1