Opisz dwa kraje Afryki - Wybrzeże Kości Słoniowej i Republika Środkowoafrykańska. Wypisz takie informacje, po których rozpoznasz, że chodzi właśnie o ten kraj ( co tam jest takiego ciekawego i coś co jest tylko w tym kraju i jeszcze stolica, położenie i liczba ludności itp. )

Najlepsza odpowiedź do takiej wypowiedzi, gdzie znajdę wszystkie informację na ten temat.

3

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-16T13:59:07+01:00
Wybrzeże Kości Słoniowej -
Stolica: Yamoussoukro
Język urzędowy: francuski. Najbardziej rozpowszechnionym językiem rodzimym jest Jula. Poza nim, na północy dominuje język Mande, na południowym-wschodzie Kwa i na południowym-zachodzie Kru
Ludność : 17,3 mln
Powierzchnia: 322 463 km2
Średnia gęstość zaludnienia : 54 osoby/km2
Waluta: 1 frank CFA = 100 centymów
Gospodarka
Podstawę gospodarki stanowi rolnictwo. Uprawia się: kakaowiec (1. miejsce na świecie), kawę, ryż, jam, maniok, banany, kauczukowiec, palmę kokosową, bawełnę. Ponadto hodowla bydła, rybołówstwo i leśnictwo. Eksploatacja diamentów, rud miedzi, żelaza, kobaltu, uranu, boksytów. Rozwinięty przemysł petrochemiczny, włókienniczy, drzewny, spożywczy, tekstylny, maszynowy
Ciekawostki:
W państwie tym (dokładnie w jego konstytucyjnej stolicy) znajduje się największa budowla chrześcijańska: jest to Bazylika Matki Boskiej Królowej Pokoju w Jamusukro - replika Bazyliki św. Piotra. Jest od niej dwukrotnie większa, a oprócz tego jest najwyższą świątynią afrykańską.


Republika Środkowoafrykańska
Stolica: Bangui (Bangi)
Język urzędowy: francuski, Najbardziej rozpowszechnionym językiem jest: sangho, bantu oraz języki sudańskie
Ludność :3,8 mln
Powierzchnia: 622 980 km2
Średnia gęstość zaludnienia : 7 osób/km2
Gospodarka
Republika Środkowoafrykańska jest słabo rozwiniętym krajem rolniczym. Tereny uprawne zajmują tylko 1/3 powierzchni kraju. Uprawia się m.in.: proso, sorgo, maniok, bataty, ryż, orzeszki ziemne, bawełnę, kawę, palmę oleistą, sizal, kauczuk, tytoń.
ciekawostki:
Republika Środkowoafrykańska - kawałek lasu równikowego w środku Afryki, który nie został podbity przez żadnych kolonizatorów, bowiem wielkie krzaki zagradzały przejście. W związku z powyższym rozwój, postęp i elektryfikacja nie odtarły do tego małego afrykańskiego kraiku. Jest to jeden z najbiedniejszych krajów na świecie.
2 3 2
2009-11-16T16:21:00+01:00
Wybrzeże Kości Słoniowej-państwo w Afryce Zachodniej, nad Zatoką Gwinejską (Ocean Atlantycki). Graniczy na zachodzie z Liberią i Gwineą, na północy z Mali i Burkina Faso, na wschodzie z Ghaną. Powierzchnia 322,4 tys. km2. Stolica: Jamusukro. Ludność: 17,3 mln mieszkańców. Dużą część powierzchni kraju zajmuje wyżynno-górzysty masyw Nimba (najwyższy szczyt 1752 m), poprzecinany dolinami rzek: Bandama, Sassandra i Komoé. Wybrzeże Zatoki Gwinejskiej jest wyrównane, trudno dostępne, lagunowe i skaliste. Klimat podrównikowy gorący, z dwoma porami deszczowymi na wybrzeżu, trwającymi od maja do lipca i od października do listopada. Na obszarze wyżynnym i górskim klimat nieco chłodniejszy, z jedną porą deszczową. Średnia temperatura powietrza dla stolicy kraju wynoszą: w styczniu 27°C , w lipcu 26°C.Flora i fauna chronione są m.in. w trzech parkach narodowych Komoé i Taď, wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Przyrody UNESCO.

Republika Środkowoafrykańska - państwo położone w Afryce Środkowej, bez dostępu do morza. Graniczy na północy z Czadem i Sudanem, na południu z Demokratyczną Republiką Konga i Republiką Konga na zachodzie z Kamerunem. Powierzchnia 623 tys. km2. Stolica: Bangui.
Ludność: 3,8 mln mieszkańców. Większą część powierzchni kraju zajmuje falista wyżyna Azande, o średniej wysokości 450-600 m n.p.m., będąca wododziałem rzeki Ubangi (prawy dopływ Konga) i Szari (uchodzącej do jeziora Czad). Na północnym wschodzie rozciągają się góry Bongo (1400 m n.p.m.), a na zachodzie góry Gaou (1421 m n.p.m.).

Klimat od pustynnego na północy po równikowy, wilgotny na południu. Średnia temperatura powietrza i średnie opady dla stolicy kraju wynoszą: w styczniu 26°C i 21 mm, w lipcu 25°C i 185 mm.
Naturalną szatę roślinną kraju stanowią na południu wilgotne lasy równikowe zamieszkane przez wiele gatunków małp (m.in. przez goryle) oraz na północy sawanna trawiasta z nielicznymi drzewami, będąca siedliskiem dla bawołów, słoni, antylop, hien. W dolinach rzek lasy galeriowe, w których żyją krokodyle i hipopotamy. Pozdrawiam
1 1 1
  • Użytkownik Zadane
2009-11-16T16:58:02+01:00
Republika Środkowoafrykańska (franc. République centrafricaine) – państwo w środkowej Afryce, w dorzeczach rzek Konga i Szari, graniczące z Kamerunem, Czadem, Sudanem, Demokratyczną Republiką Konga i Kongiem.
Język urzędowy francuski, sango (narodowy)
Stolica Bangi
Ustrój polityczny republika
Głowa państwa prezydent François Bozizé
Szef rządu premier Faustin-Archange Touadéra
Powierzchnia
• całkowita
• wody śródlądowe 43. na świecie
622 984 km²
~0%
Liczba ludności (2007)
• całkowita
• gęstość zaludnienia 126. na świecie
4 370 000▲
7 osób/km²
Jednostka monetarna frank CFA (XAF)
Niepodległość od Francji
13 sierpnia 1960
Strefa czasowa UTC +1Wybrzeże Kości Słoniowej (franc. Côte d'Ivoire, nieoficjalnie: Republika Wybrzeża Kości Słoniowej, oficjalnie tylko: Republika Côte d'Ivoire, République de Côte d'Ivoire) – państwo w Zachodniej Afryce, położone nad Zatoką Gwinejską. Stolica Jamusukro, dawną stolicą jest Abidżan.
Język urzędowy francuski
Stolica Jamusukro
Ustrój polityczny republika
Głowa państwa prezydent Laurent Gbagbo
Szef rządu premier Guillaume Soro
Powierzchnia
• całkowita
• wody śródlądowe 69. na świecie
322 460 km²
4460 km² (1,38%)
Liczba ludności (2008)
• całkowita
• gęstość zaludnienia 58. na świecie
18 373 000▲
57 osób/km²
Jednostka monetarna frank CFA (XOF)
Niepodległość od Francji
15 sierpnia 1960
Strefa czasowa UTC +1


No myslę że o to chodziło;P
Życzę piąteczki;)
1 1 1