Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-16T15:35:19+01:00
Czy zastanawialiscie się kiedyś na jakiej zasadzie działa bateria lub akumulator? W jaki sposób "magazynujemy" prąd? Jest to bardzo ciekawe zagadnienie. Wiadomo, że w dzisiejszych czasach bez baterii i akumulatorów nie dałoby się żyć. Nie byłoby telefonów komórkowych i zegarków elektronicznych. Samochody zapalane byłyby na korbę. Ogólnie nasze życie byłoby mocno utrudnione i bardziej kosztowne. Dlaczego takie nie jest?
Generalnie wszystko opiera się o wykorzystanie takiego źródła prądu, które energię czerpie z zachodzących w nim reakcji chemicznych odwracalnych lub nie. Takie źródło prądu nazywamy ogniwem. Zasadą działania najprostszego z nich, ogniwa galwanicznego, jest fakt, że na granicy między metalem a elektrolitem tworzy się spadek potencjału, podtrzymywany ciągle podczas przepływu prądu kosztem energii chemicznej.

Jakie są rodzaje ogniw?
Obecnie różnorodność występujących ogniw jest ogromna. Powstawały one w różnych czasach i opierały się na różnych zasadach - pomijając tę podstawową. Oto opis tych najbardziej podstawowych i najbardziej rozpowszechnionych ogniw, które spotykamy w naszym życiu codziennym i nie tylko.

Jak dzisiaj wykorzystywane są ogniwa?
To jest temat rzeka. Są praktycznie wszędzie. W telefonach komórkowych, w samochodach, w kalkulatorach, w bateriach i akumulatorach. Ułatwiają nam codzienne życie i dają dostęp do wielu udogodnień. Dla niktórych z nas wręcz je umożliwiają.

Czy są bezpieczne dla środowiska?
Ochrona środowiska to bardzo ważny obecnie temat. Różne formy wykorzystania ogniw są dla niej poważnym problemem. Produkcja i składowanie zużytych ogniw; co robimy z nimi, gdy już nie są nam potrzebne - a co powinniśmy robić; jak to robią inni.