Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-16T15:38:12+01:00
Grecki mit o Dedalu i Ikarze jest mitem dającym wiele do myślenia , jest opowieścią mówiąca o dążeniu do wolności , buncie w niewoli , spełnieniu marzeń oraz ostatecznym zwycięstwie , chociaż wymagało ono pewnych poświęceń.
Dedal i jego syn Ikar byli więźniami króla Krety. Postanowili wyrwać się z uwięzi wiec Dedal zaprojektował skrzydła. Podczas lotu wosk na skrzydłach roztopił się , Ikar runął do morza i zginął . Powinnyśmy się więc zastanowić czy warto było ryzykować , czy było to zwycięstwo czy przegrana.
Według mnie warto było chociaż spróbować, pokazać ,że każdy ma prawo do wolności bo jest człowiekiem. Niestety wiązało się to z pewnym ryzykiem w tym przypadku śmiercią Ikara , lecz ta sprawa niosła ze sobą wyższe wartości. Ten mit przekazuje nam, że człowiek nie może żyć na uwięzi , nie da się w nim zabić jego niezbywalnych praw jakim jest wolność. Ikar był przykładem nieodpowiedzialnego syna ,który zignorował ojcowskie rady, poniósł on duże konsekwencje swoich czynów , wydaje się nawet , że za duże bowiem człowiek powinien uczyć się na własnych błędach i przypominać sobie niektóre sytuacje. Ikar był też kontrastem swojego ojca. Dedal to wzór spokoju, opanowania i wytrwałości w dążeniu do celu jakim w tym wypadku była wolność. Ikar za to jest nierozważny , zafascynowany światem ,niepoprawnie rozmarzony, dla Ikara wartością było wzbicie się w przestworza. Dla jego ojca najważniejsza była wolność.
Dedal sam osiągnął swój cel. Dotarł do swojej ojczyzny i tym samym udowodnił , że nie da się go zniewolić. Spełniły się jego marzenia ,mógł na starość umrzeć w swoim ukochanym kraju , w którym się wychował ,z którym wiązał większość swoich wspomnień . Dla tej idei podjął walkę z królem Krety buntując się ale też walkę z samym sobą i swoimi słabościami, z niepewnością czy podjęta decyzja jest słuszna . Podjął bunt bo jego wolność ,która jest największą wartością dla człowieka została zagrożona. Poniósł też tragiczne konsekwencje swojej decyzji, utracił ukochanego syna i w tym momencie przegrał . Każda podjęta walka wymaga wyrzeczeń i ofiar ,ta jednak przerosła Dedala i jego ojcowskie uczucia. Młodość i porywczość Ikara doprowadziła go do śmierci , myślę że nie zrozumiał on ryzyka ,dlatego umarł szczęśliwy bo kontynuował swój wymarzony lot ku słońcu .Jego postawa winna być jednak przestrogą dla nas młodych , którzy niejednokrotnie opalamy swoje skrzydełka podejmując zbyt śmiałe przedsięwzięcia. Ten mit niesie w sobie przesłanie tak trudne do przyjęcia nam młodym ,niejednokrotnie gniewnym ,że warto czerpać z mądrości życiowej i doświadczenia osób starszych szczególnie tych , którzy nas kochają. Dedal ze swoim spokojem udowodnił ,że można osiągnąć swój cel wytrwałością, cierpliwością i uporem .Nauczył on nas wiary w lepszy świat i poświadcza , że życie bez marzeń byłoby zbyt oczywiste i codzienne. I ojciec i syn osiągnęli swoje cele ,Dedal wrócił do domu a Ikar realizował swoje marzenie.
Powodzenia ;)
3 4 3