Napisz pracę na temat : Która z filozofii-epikurejska czy stoicka-jest bardzej atrakcyjna dla współczesnego człowieka? Swoją wypowiedż oprzyj na materialach ze środków masowego przekazu (np.artykułach reklamach) oraz własnych spostrzeżeniach.

1

Odpowiedzi

2009-11-16T16:11:04+01:00
Postawiono przede mną trudne zadanie. Muszę odpowiedzieć, która z filozofii - emikurejska czy stoicka jest bardziej atrakcyjniejsza dla współczesnego świata i dlaczego.Według mnie jest to emikureizm, a w mojej pracy postaram się uzasadnić ten wybór.
Epikureizm jest to pogląd zakładający, że jedynym dobrem jest życie i powinniśmy dążyć do osiagnięcia szczęścia unikając cierpienia i korzystając z każdej przyjemności. Stoicyzm natomiast gloryfikuje takie wartości jak równowaga ducha, panowanie nad emocjami, wg niego człowiek nie ma wpływu na prawa natury, więc powinien się im podporządkowac i panować nad sobą.
Dla współczesnego świata na pewno dużo atrakcyjniejszym poglądem jest emikureizm, ponieważ głosił że nalezy cieszyć się z życia i "łapać dzień" póki się da. Dziś rzadko spotkac można ludzi tak naprawdę zadowolonych z życia. Wszyscy są bardzo zapracowani, zestresowani, coraz częściej słyszymy o depresjach. Dlatego pogląd ten - rozpowszechniony na skalę światowa na pewno przyjąłby się lepiej od stoicyzmu. Stoicyzm zakładał równowagę ducha, a współczesny człowiek nie ma czasu aby stanąć, zastanowić się nad swoim życiem.
I chociaż stoicyzm uważam za "ten lepszy" z dwóch nurtów filozoficznych, to jednak myślę, że epikureizm przyjąłby się lepiej w dzisiejszym świecie.


napsiz na profilu albo wiadomosc czy o to ci chodzi i czy cie sie podoba.
pozdrawiam :)
11 4 11