Odpowiedzi

2009-11-16T16:15:16+01:00
Rośliny nagonasienne-to rośliny wykształcające kwiaty jako organy rozmnażania płciowego. nagozalążkowe-to inna nazwa Rośliny nagonasiennej
3 3 3
2009-11-16T16:16:46+01:00
Rośliny nagonasienne zwane również nagozalążkowymi to gromada roślin nasiennych . Występuje około 750 gatunków na całej kuli ziemskiej .Są to rośliny drzewiaste , jedno lub dwupienne , zwykle o kwiatach rozdzielnopłciowych , wiatropylnych i bez okwiatu . Zalążki , a po ich zapłodnieniu nasiona , rozwijają się na powierzchni wolnych owocolistków , niczym nie osłonięte .Owoce nie tworzą się , gdyż owocolistki nie są zrośnięte w zalążnię . Niekiedy łupina nasienna mięśnieje albo obrasta nasienie mięsistą warstwą ( u cisowatych , jałowców ) . Owocolistki są zwykle zebrane w kwiatostany ( szyszki ) . Pręciki zebrane w kwiaty szyszkokształtne , kłosokształtne lub kotkowate. Nagonasienne pochodzą od pierwotnych paprotników , z którymi łączą je paprocie nasienne . Pojawiły sie w górnym dewonie . Panowały śród roślinności mezozoicznej .

Rośliny nagozalążkowe (nagonasienne) wytwarzają specjalne twory chroniące komórki jajowe: zalążki,
które nie są okryte dodatkowymi tkankami ani
organami. Zawierają one tkankę zapasową. Gamety męskie przed wyschnięciem są chronione w ziarnach pyłku. Pyłek jest przenoszony bezpośrednio na zalążki przez wiatr- bez udziału wody. Po zapłodnieniu zygota przekształca się w zawiązek nowego organizmu: zarodek, a zalążek- w nasienie. Zarodek chroniony przez łupiny nasienne znajduje się w stanie uśpienia; może tak przetrwać wiele lat.
1 5 1