Odpowiedzi

2009-11-16T16:52:13+01:00
Być na najlepszej drodze (do czegoś) - znajdować się blisko celu, konsekwentnie się rozwijać: No i proszę - ukradłeś wafelek ze sklepu. Wydaje ci się to zabawne, ale moim zdaniem jesteś na najlepszej drodze do więzienia. Czarno widzę twoją przyszłość.

(czyjeś) drogi rozchodzą się - ktoś przestaje utrzymywać z kimś kontakt, mieć jednakowe poglądy lub wspólne interesy: Monika była moją najlepszą koleżanką, ale po skończeniu szkoły nasze drogi się rozeszły.


schodzić (zejść) na złą drogę - staczać się moralnie, ulegać demoralizacji, zachowywać się niemoralnie lub niezgodnie z prawem: Anka chyba schodzi na złą drogę! Wczoraj widziałam ją z typami, którzy za sam wygląd powinni dostać po pięć lat ciężkich robót.


schodzić (zejść) komuś z drogi - ustąpić komuś, nie drażnić go, nie denerwować: Po ciężkim dniu w pracy mama wraca w takim nastroju, że lepiej zejść jej z drogi.


wchodzić komuś w drogę - mieszać się w czyjeś sprawy, przeszkadzać komuś w realizacji jakiegoś celu: Bardzo chciałbym ci pomóc, ale twój były narzeczony ciągle wchodzi mi w drogę i zniechęca do podtrzymywania jakiegokolwiek kontaktu z tobą. Musisz więc dokonać wyboru, albo on, albo ja.
5 3 5
  • Użytkownik Zadane
2009-11-16T16:52:39+01:00
1.być na najlepszej drodze
2.schodzić (zejść) komuś z drogi
3.schodzić (zejść) na złą drogę
4.wchodzić komuś w drogę
5.(czyjeś) drogi rozchodzą się